Zioła

Uprawiaj zioła w domu, na balkonie i w ogrodzie – to naprawdę proste!

Świeże zioła stanowią spiżarnię smaków i aromatów. Już samo uprawianie i obserwowanie ich jak rosną daje ogromną satysfakcję. Oprócz walorów smakowo-przyprawowych i leczniczych mają również  walory estetyczne.

Niektóre z nich wytwarzają piękne kwiaty, inne zachwycają żywą i pobudzającą zielenią liści oraz kłączy. Również zapach nie pozostaje bez znaczenia, ich aromat rozchodzi się po całym ogrodzie, balkonie bądź pomieszczeniu.

Praktyczne zastosowanie ziół sprawia, że warto znaleźć miejsce na uprawę kilku ulubionych gatunków.

W naszych klimacie uprawa ziół jest dość łatwa. Od wiosny do jesieni większość ziół, takich jak bazylia, oregano, tymianek, koper czy tymianek można uprawiać w ogrodzie. Gatunki bardziej egzotyczne mogą z powodzeniem rosnąć w pojemnikach, na przykład na kuchennym parapecie.

Miejsce na ziołowy ogródek

Większość ziół  preferuje nasłonecznione i osłonięte stanowiska. Najlepiej czują się w lekkiej i przepuszczalnej glebie, choć są i takie, które lubią miejsca wilgotne i chłodne.

Zioła w doniczkach

W skrzynkach i donicach na balkonie, bądź tarasie możemy uprawiać zioła jednoroczne (bazylię, majeranek), jak i gatunki wieloletnie (macierzankę, tymianek, szałwię lekarską, różne mięty, lebiodkę i melisę).

Rośliny o płytkim systemie korzeniowym takie jak tymianek, majeranek czy cząber możemy sadzić w płytkich donicach. Kompozycje ziół takich jak bazylia, melisa, rozmaryn czy estragon wymagają już donic o większej głębokości.

Aby ułatwić Państwu uprawę ziół wprowadziliśmy do sprzedaży specjalne segmentowane pojemniki. Są to niewielkie, oddzielne doniczki połączone w całość. Dzięki temu można  dowolnie wymienić rośliny bez naruszania całości kompozycji. Skrzynki te znakomicie nadają się również do uprawy roślin przyprawowych, zarówno tych o wzniesionych pędach, jak i płożących się. Do jednej skrzynki można włożyć kilka doniczek, co ułatwia pielęgnację roślin.