Wrzosowisko w Twoim ogrodzie? Zobacz jakie to proste:)

Wiele miłośników ogrodów marzy o swoim własnym wrzosowisku w ogrodzie. Niestety strach przed przemarzaniem niektórych odmian i gatunków roślin, wymiana gleby na kwaśną i odpowiednie stanowisko sprawia, że wiele osób rezygnuje z założenia wrzosowiska.

Postanowiliśmy opisać krok po kroku jak założyć i jak pielęgnować wrzosowisko, odpowiadając przy tym na Państwa pytania.

  

JAKIE JEST ODPOWIEDNIE STANOWISKO NA WRZOSOWISKO?

Stanowiska słoneczne jest najlepsze do założenia wrzosowiska. Trzeba dodać, że samo słońce nie wystarczy, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Rośliny posadzone w zwykłej ogrodowej, ciężkiej ziemi przestają rosnąć i zamierają. W miejscu gdzie powstanie wrzosowisko wysypujemy kwaśny torf ogrodniczy, piasek, kompostowaną korę i przekopujemy na głębokość szpadla. Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne. Można poczytać i zastosować preparaty posiadające mikoryzę. Mikoryza to wzajemnie korzystne współżycie roślin i specyficznych grzybów symbiotycznych, nawiązujących bezpośredni kontakt z korzeniami rośliny. Mikoryzę możesz wprowadzić poprzez zastosowanie specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych. 

JAKIE ROŚLINY NAJLEPIEJ POSADZIĆ NA WYMARZONYM WRZOSOWISKU?

Wrzosy i wrzośce są najczęściej sadzonymi roślinami na wrzosowiskach, względu na łatwość w uprawie, nadają się do zadarniania dość dużych powierzchni. Kwitną bardzo długo, a w okresie kiedy nie ma na nich kwiatów, mogą zdobić swoimi liśćmi, które zależnie od odmiany, mogą być ciemno lub jasnozielone, szare, cytrynowe lub żółte. Najlepiej wyglądają sadzone w grupach po kilkanaście z odmiany. Odległość między roślinami powinna wynosić od 30 do 40 cm. Pojedyncze rośliny wepchnięte między inne krzewy wyglądają nienaturalnie. 

Wrzosy i wrzośce kupione u nas w szkółce są produkowane w donicach i można je wysadzać do ogrodu cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej robić to wiosną lub we wrześniu. Warto na 2 godziny przed wysadzeniem, sadzonkę wraz z doniczką zanurzyć na kilka minut w wodzie. Sadząc rośliny musimy pamiętać, by w ziemi znalazł się cały system korzeniowy. 

Aby uniknąć monotonii i nadać wrzosowisku charakter naturalny, warto wzbogacić je o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Do wyboru mamy rośliny które preferują kwaśne gleby. Są to np. drzewa i krzewy iglaste o różnej fakturze i pokroju. Z krzewów liściastych warto wybrać zimozielone kalmie, pierisy, kiścienie i różaneczniki, oraz azalie japońskie. Naturalny i nieco dziki charakter wrzosowiska podkreślą także trawy ozdobne takie jak Trzcinnik (Calamagrotis acutifolia) czy też Trzęślica (Molina). Ciekawe kompozycje można także stworzyć włączając do wrzosowej kompozycji byliny (np. astry czy też goździki) oraz roślin cebulowych. W zacienionych miejscach wrzosowej rabaty możemy posadzić krzewy jagodowe, które poza dekoracją, obdarzą nas smacznymi owocami (jagody kamczackie, borówki). 

    

JAK POSTĘPOWAĆ PO POSADZENIU ROŚLIN I JAK DBAĆ O WRZOSOWISKO?

Po posadzeniu roślin glebę na rabacie ściółkujemy kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej, jest to szczególnie ważne, gdyż wrzosy i wrzośce są dość wrażliwe na przesuszenie. Ściółkowanie gleby zapobiegnie przesychaniu gleby i wzrostowi chwastów. Dodatkowo kora sosnowa ma właściwości zakwaszające i pomaga utrzymać niskie pH gleby na wrzosowisku.

Oprócz ściółkowania gleby, nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu. Wrzosową rabatę podlewamy często, ale małymi dawkami. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny wymagają też umiarkowanego zasilania wolno działającymi nawozami.

Cięcie krzewinek na wrzosowisku, ma na celu zapewnić obfitość kwitnienia oraz zwarty i gęsty pokrój tych roślin. Przy tym zabiegu usuwamy przekwitnięte kwiatostany u ich nasady. Wrzośce kwitnące wiosną tniemy po przekwitnięciu – w kwietniu lub maju. Wrzosy kwitnące jesienią tniemy natomiast dopiero wczesną wiosną następnego roku, ponieważ przekwitnięte kwiatostany i nie przycięte pędy stanowią dla roślin dobre zabezpieczenie przed mrozem.