Wrzosowate zwiastuny wiosny

Wrzośce to niezwykle dekoracyjne rośliny wrzosowate, kwitnące wiosną. Najbardziej popularne w naszych ogrodach są wrzośce krwiste (Erica carnea), których naturalne stanowisko znajduje się na ciepłych, słonecznych stokach Alp i Apeninów oraz na Bałkanach. Te kwasolubne krzewinki dorastają od 15 do 25 cm wysokości, przy średnicy 34 – 45 cm. Niektóre ich odmiany zaczynają kwitnąć już w lutym bądź marcu, a kończą w kwietniu lub nawet maju.

ZASTOSOWANIE

Najlepiej prezentują się w grupach. Świetnym pomysłem z ich udziałem jest stworzenie wrzosowiska, na którym rosnąć będą u boku swoich wrzosowatych przyjaciół – wrzosów, rododendronów, pierisów, czy kiścieni. Aby założenie mogło być atrakcyjne przez cały rok, warto dopełnić je roślinami zimozielonymi, takimi jak: karłowe sosny, świerki, żywotniki czy jałowce. Wrzośce sprawdzają się również jako rośliny okrywowe.

WYMAGANIA

Wrzośce wymagają kwaśnego odczynu gleby (pH 4,5-5,5). Podłoże w którym rosną powinno być dostatecznie wilgotne, ale też przepuszczalne. Preferują słoneczne stanowisko, choć tolerują też półcień. Źle znoszą przesuszenie podłoża, dlatego warto wyściółkować je warstwą kory, by ograniczyć parowanie wody. Krzewinki wymagają zimowego okrycia, najlepiej gałązkami drzew iglastych.

Poniżej opisaliśmy kilka odmian wrzośców oraz innych roślin kwasolubnych, dostępnych w tej chwili w naszym punkcie sprzedaży:


’Whisky’ – krzewinka o zwartym pokroju, dorastająca do 15 cm wysokości i 25 cm szerokości. Igiełkowate liście tej odmiany mają żółto – złocisty kolor, natomiast kwiaty pojawiają się od lutego do kwietnia i są koloru purpurowofioletowego.

’Rosantha’niska, obficie kwitnąca odmiana, o dużych, początkowo różowoczerwonych kwiatach, potem przechodzących w rubinowo – różowe. Kwitnie od marca do kwietnia.

’Tatiana’– Bardzo dekoracyjna, obficie kwitnąca krzewinka, o ciemno-różowych kwiatach. Dorasta do około 15 cm wysokości. Kwitnie od lutego do kwietnia.

’Wintersonne’– obficie kwitnąca odmiana, o szerokim i wzniesionym pokroju, dorastająca do 15 cm wysokości i 45 cm szerokości. Kwiaty pojawiają się od marca do maja, są duże w kolorze ciemnoróżowym.

’Myretoun Ruby’ – niska, bardzo atrakcyjna krzewinka o rozesłanym pokroju, dorastająca do 15 cm wysokości i 45 cm szerokości. Kwitnie od lutego do końca kwietnia. Kwiaty tej odmiany są duże, początkowo różowe, następnie karmazynowe a pod koniec kwitnienia szkarłatne.


’Nathalie’ – bardzo dekoracyjna odmiana o zwartym i wzniesionym pokroju. Kwitnie od lutego do początku kwietnia, a kwiaty tej krzewinki są purpuro-czerwone.


Hebe 'Emereld Green’

Bażyna czarna oraz żurawina