Woda w ogrodzie

Jak wszyscy wiemy, woda w ogrodzie jest bardzo potrzebna. Po pierwsze, do podlewania roślin, w gorące dni, szczególnie tych nowo posadzonych, bądź wymagających większej ilości wilgoci podłoża. Woda to też ochłoda dla nas w upalne, letnie dni… ale nie tylko.

Dzięki wodzie, tworzy się w naszym ogrodzie specyficzny mikroklimat, który służy w upalne dni zarówno właścicielom ogrodu, zwierzętom jak i roślinom. To bezcenny efekt schładzania. Zimozielone rośliny takie jak: azalia japońska, różanecznik czy zrzucające liście na zimę klony palmowe szczególnie cenić będą sobie większą wilgotność powietrza, jaka jest w pobliżu zbiornika wodnego. Rośliny te w zamian odwdzięczają się rosnąc bujnie i zdrowo, a ich liście nie ulegają przesychaniu.

Choć utrzymanie dużych zbiorników wodnych jest dość pracochłonne i trudne, przy mniejszych oczkach czy fontannach ogrodowych wystarczy trochę dobrych chęci i zaangażowania, a dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z szumu wody i podziwiać przylatujące do niej ptaki. Oczka wodne czy choćby małe poidełka są niekiedy dla ptaków wybawieniem w letnim okresie i często jedynym miejscem w miejskiej przestrzeni, z którego mogą zaczerpnąć odrobinę wody.

CIEKAWOSTKA: Wodę w naszym zbiorniku wodnym warto wprowadzić w ruch, gdyż stojąca woda stanie się świetnym terytorium dla komarów i innych niepożądanych owadów.     

Ogrodowa fontanna czy nawet niewielki zbiornik wodny to też przede wszystkim niezwykle dekoracyjny element, stanowiący doskonałe urozmaicenie i dopełnienie naszego ogrodu. Możliwości jakie obecnie posiadamy oraz mnogość form sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie i wprowadzić wodę do ogrodowej przestrzeni w wyjątkowy dla siebie sposób.

Poniżej zaprezentujemy Wam kilka pomysłów na wodę w ogrodzie:

Ogrodowe fontanny – mogą być połączone z rzeźbą ogrodową, choć nowoczesne, fontanny są dość minimalistyczne.  

Kaskady – efekt spiętrzenia wody jest bardzo ciekawym elementem wizualnym, a jej delikatny szum potrafi ukoić i zrelaksować, dlatego najlepiej stworzyć kaskadę w pobliżu miejsc wypoczynkowych i tarasów.

Naczynia wodne – różnego rodzaju misy, donice, z których wydobywa się woda – jedne z najprostszych a bardzo efektownych rozwiązań ogrodowych,

Kamienie z wydobywającym się strumieniem wody – bardzo modne w ostatnim czasie, idealne do ogrodów japońskich