Wiśnia wczesna 'Kojou no mai’- Lot motyla

Jedną z roślin, która może sprowadzić wiosnę do każdego ogrodu jest wiśnia wczesna 'Kojou no mai’ (Prunus incisa 'Kojou no mai’). Ta ciekawa, choć jeszcze mało znana odmiana wiśni pochodzi z dalekiej Japonii, a z języka japońskiego oznacza dosłownie 'lot motyla’. Odpowiednio pielęgnowana zakwita tysiącami białych kwiatów i zdobi ogród właściwie cały sezon – dzięki równie efektownych pędach oraz przebarwiającym się jesienią ulistnieniu. Jest to z pewnością szczególna roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie.

Pokrój

Wiśnia 'Kojou no mai’ w swoim naturalnym środowisku przybiera kształt niewielkiego krzewu i dorasta do 3 metrów wysokości. W naszym warunkach osiąga natomiast od 1,5 do 3 metrów wysokości. W sprzedaży często występuje w formie piennej, jako niewielkie drzewko o zwartej koronie i dekoracyjnie powyginanych pędach, które widoczne są szczególnie zimą. 

Kwitnienie i ulistnienie

Odmiana ta kwitnie w kwietniu, przed rozwojem liści, obsypując się pojedynczymi, biało – różowymi kwiatami, ułożonymi w długich szypułkach. Owoce ma zazwyczaj nieliczne i drobne. Liście wiśni są drobne, początkowo jasnozielone, jesienią natomiast przebarwiają się efektownie na pomarańczowy-czerwony kolor.

  

Wymagania i pielęgnacja 

Ten niewielki krzew rośnie najlepiej na glebach żyznych i przepuszczalnych, na stanowisku słonecznym. Z reguły nie wymaga przycinania, lecz jeśli istnieje potrzeba formowania regularnej korony, cięcie przeprowadzamy tuż po zakończeniu kwitnienia. Wiśnia ma dobrą odporność na mróz, ale lepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru.

Zastosowanie 

Jest to odmiana polecana szczególnie do małych ogrodów, nasadzeń skalnych, kompozycji klombów roślinnych i ogrodów japońskich.  Roślinę można także formować na drzewko bonsai.  

 

 

Wiśnia 'Kojou no mai’ znajduje się w naszej oferciew formie szczepionej na pniu.

Zapraszamy na zakupy.