Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’ – ściany w barwach ognia

Winobluszcz trójklapowy ‘Veitchii’– ściany w barwach ognia

Parthenocissus tricuspidata

Jest to samoczepne pnącze, osiągające 20 m. Rośnie dość szybko. Przyrastając rocznie 1-2 m. Godnym uwagi jest fakt, iż nie wymaga podwiązywania ani żadnych podpór.
Swój nietuzinkowy wygląd zawdzięcza masie wytworzonych liści. Od wiosny do końca lata roślina obsypana jest zielonymi, błyszczącymi liśćmi, o ciekawym kształcie. Jesienią liście jaskrawo się przebarwiają, najpierw na pomarańczowo, by w późniejszym okresie stać się ciemnoczerwoną wręcz krwistą zasłoną.
Dodatkową cechą tej odmiany jest to, iż liście przylegają do siebie dachówkowato. Dzięki temu podczas deszczu porośnięta ściana pozostaje sucha, gdyż padający deszcz spływa na zewnątrz.
Oferowana odmiana jest tolerancyjna w stosunku do gleby. Najlepszym miejscem w ogrodzie jest dla niej stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatrów. Rośnie również dobrze w miejscach półcienistych. W naszych warunkach klimatycznych odmiana stosunkowo mrozoodporna. Jednak młode egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę.
Zadziwiająca kolorystyka listowia, wspaniały i zwarty pokrój sprawia, że ′Veitchii′ ma wszechstronne zastosowanie. Jest to idealna roślina do zazieleniania ścian budynków, murów czy ogrodzeń. Sprawia, że nieatrakcyjne elementy posesji staną się jej prawdziwą ozdobą. Stosowana również, jako roślina okrywowa. Świetnie sprawdza się również na balkonach i tarasach.