Trzmielina Fortune’a ‘Emerald Gaiety’ – całoroczna gracja

Trzmielina  Fortune’a ‘Emerald Gaiety’– całoroczna gracja
Euonymus fortunei

Trzmieliny Fortune’a są niezastąpione w kształtowaniu przestrzeni ogrodu. Ciekawy pokrój, powyginane pędy oraz efektowna kolorystyka listowia stanowią całoroczną dekorację w ogrodzie.′Emerald Gaiety′ to godny uwagi zimozielony krzew o płożącym pokroju. Na otwartym terenie ścieli się po ziemi, tworząc kobierce do 25 cm wysokości. Ponadto w osłoniętych miejscach może wspinać się po drzewach, ścianach czy innych podporach osiągając 2 m wysokości. Głównym atutem oferowanej odmiany jest barwne listowie. Liście są ciemnozielone z białym nieregularnym marginesem, które w okresie zimowych przebarwiają się na pomarańczowo brązowo.′Emerald Gaiety′ najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym, ale toleruje również miejsca słoneczne i zacienione. Roślina nie wybredna w stosunku do gleby.
W naszych warunkach klimatycznych odmiana stosunkowo mrozoodporna. Jednak młode egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę.
Trzmieliny mają wielorakie zastosowanie. Jako rośliny okrywowe przenikają i wypełniają każdy skrawek ziemi, tworząc ciekawe i barwne dywany. Są niezastąpione do sadzenia między krzewami i pod drzewami. Świetnie nadają się do wypełniania rabat czy ogrodów skalnych. Stanowią również atrakcyjne tło dla bylin i roślin cebulowych. Ładnie wyglądają także, jako krzewy soliterowe. Ponadto idealnie nadają się do uprawy pojemnikowej.