TOP 5 kwitnących roślin 2019

Miododajność to wyjątkowa cecha wybranych roślin, która już od jakiegoś czasu wzbudza duże zainteresowanie.  W tym roku nie traci ona na znaczeniu, wręcz przeciwnie. Rośliny miododajne – wabiące kolorem i zapachem oraz długo i obficie kwitnące to zdecydowanie modny wybór na ten rok – są przyjazne i pomocne owadom zapylającym. Dzięki nim ogród staje się bardziej ekologiczny i bliższy naturze. Rośliny kwitnące, dobrze radzące sobie ze skutkami zmian klimatycznych (gorętsze lata, deficyty opadów) to również dobre rozwiązanie na ten rok – przetrwają letnie próby i nie będą wymagały dodatkowego podlewania w okresach suszy.

A oto kilka modnych, kwitnących roślin doskonale spełniających wyżej wymienione kryteria, spośród których każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

I DALIA – roślina bulwiasta, która podobnie jak łubin ma do zaoferowania sporo ciekawych kolorów, ale też kształtów i wysokości (sporo kompaktowych odmian). Charakteryzuje się długim i obfitym kwitnieniem. Dalia w naszym klimacie jest uprawiana jako roślina jednoroczna (musi zostać wykopana na zimę). 

 

II SZAŁWIA OMSZONA kolor niebieski w ogrodzie wzbudza duże zainteresowanie dlatego szałwia doskonale prezentuje się na rabatach. Jej niebieskie i fioletowe odcienie mogą stanowić świetną przeciwwagę dla jasnych i ciepłych kolorów w ogrodzie. Szałwia omszona występuje w niskich, średnich i wysokich odmianach więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma sporych wymagań jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Jest zdecydowanym sprzymierzeńcem zapylaczy (roślina miododajna).

III RÓŻA choć jest to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, zaskakuje nas mnogością pokrojów, wielkością i kolorem kwiatów oraz zapachem wybranych odmian. Róże dzięki głęboko korzeniącym się korzeniom dość dobrze zniosły ubiegłe, gorące lato. W zamian za troskę włożoną w jej pielęgnację ( opryski i okrycie na zimę) odwdzięcza się pięknymi kwiatami.  

IV LAWENDAmiododajna ale i pięknie pachnąca krzewinka, dobrze znosząca wysokie temperatury i deficyty wody. Lawendę można posadzić na słonecznej rabacie. Nadaję się też na obwódki ale i do sadzenia w pojemnikach.

V ŁUBIN roślina ozdobna wracająca do łask. W szerokiej palecie kolorów łubinu każdy znajdzie coś dla siebie, od żółtego i pomarańczowego po róże, fiolety i odcienie koloru niebieskiego. Do zalet tej byliny należy miododajność i małe zapotrzebowanie na wodę. Oprócz tego dobrze wygląda z innymi bylinami, a także może być  świetnym nawozem zielonym.