Świerki białe nie tylko do ogrodu:)

dsc_0001 

Świerki białe w okresie Świąt Bożego Narodzenia doskonale nadają się na „małe choinki”.  Należy jednak pamiętać o systematycznym podlewaniu i nie trzymaniu rośliny przy kaloryferze. 

Przygotowaliśmy dla Państwa opis odmian jakie mamy na szkółce:

Świerk biały 'Alberta Globe’ – wolno rosnąca, kulista odmiana osiągająca po 10 latach około 0,3 m średnicy. Roczne przyrosty mają zaledwie o 2-3 cm długości. Odmiana ta nie wytwarza przewodnika. Pędy wyrastają promieniście ze środka krzewu, tworzą jasnozielone kule o nieregularnej powierzchni. Gałązki krótkie, bardzo gęsto ułożone. Igły jasnozielone, krótkie, delikatnie kłujące w dotyku. Roślina łatwa w uprawie, polecana do sadzenia na glebach bogatych w składniki pokarmowe, stale wilgotnych i przepuszczalnych. Świerk 'Alberta Globe’ wymaga stanowisk słonecznych. Jest to odmiana odporna na mróz. Jedynie w bezśnieżne zimy zaleca się osłanianie od strony południowej.

Znalezione obrazy dla zapytania świerk alberta globe

Świerk biały 'Blue Wonder’- karłowa odmiana świerka białego o intensywnej srebrzystej barwie igieł. Świerk ten przyjmuje kształ niewielkiego srebrzystego stożka. W wieku 10 lat osiąga 70 cm wysokości, przy średnicy wynoszącej ok. 40cm. Igły są miękkie, krótkie i promieniście ułożone. Odmiana ta utrzymuje swoje srebrne wybarwienie przez cały rok. Świerk ten preferuje słoneczne stanowisko lecz może rosnąć w lekkim półcieniu. Świerki białe najlepiej rosną na żyznych, wilgotnych glebach. Młode rośliny wymagają podlewania i stanowiska umiarkowanie wilgotnego po wilgotne. Starsze drzewa posiadają silnie rozwinięty i głęboki system korzeniowy, dlatego dobrze radzą sobie na suchszych i mniej żyznych glebach.

Znalezione obrazy dla zapytania świerk blue wonder

Świerk biały 'Conica’ – odmiana wolno rosnąca i tworząca regularne stożki o wysokości 1,5 m. Jest to jedna z najpiękniejszych i najczęściej uprawianych stożkowatych form świerka. Wymaga pełnego nasłonecznienia. W czasie długotrwałej suszy wymaga intensywnego podlewania. Jest wytrzymała na niskie temperatury, najlepiej rośnie w wilgotnym klimacie i na żyznych glebach. Odmiana ta ma zastosowanie w ogrodach skalnych,  przydomowych ogródkach, na rabatach i skarpach. Świerka 'Conice’ wykorzystuje się również na szpalery i strzyżone żywopłoty.

 

Świerk biały 'Conica Compacta’- miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka o wąskim, stożkowatym i gęstym pokroju, znana także pod nazwą ‘Conica Compacta’. Roślina rocznie przyrasta jedynie o 2-3 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 0,5 m wysokości. Igły jasnozielone, bardzo krótkie, słabo kłujące, gęsto osadzone wokół pędów. Pędy liczne, wzniesione do góry, gęsto upakowane obok siebie, cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym otoczonym rozetką igieł. Młode przyrosty soczyście zielone, po dojrzeniu ciemniejące. Krzewy bardzo ciekawie prezentują się w momencie tworzenia nowych przyrostów, oraz latem, po zakończeniu wzrostu, gdy wierzchołki pędów zachowują jeszcze młode, jasnozielone igły, które przypominają małe, jasne gwiazdki równomiernie rozrzucone na powierzchni krzewu.

 

Świerk biały 'Daisy White’-  rocznie przyrasta zaledwie o 5-6 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 0,8 m wysokości. Igły są krótkie, lekko kłujące, osadzone wokół pędów. Same pędy są stosunkowo cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym. Cechą charakterystyczną odmiany jest jasna, kremowa barwa wiosennych przyrostów. Początkowo najmłodsze igły są niemal białe i dosyć wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne i mogą być uszkadzane. Później przyrosty stopniowo żółkną i w czerwcu stają się zielone. Drugi, letni przyrost jest już wyłącznie zielony. Odmiana mało wymagająca.

 

Świerk biały 'Rainbow’s End’ – rocznie przyrasta zaledwie o 5-6 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 1 m wysokości i 0,6 m szerokości przy podstawie. Igły są krótkie, lekko kłujące, osadzone wokół pędów. Same pędy są stosunkowo cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym. Pierwszy, wiosenny przyrost jest jasnozielony. Cechą charakterystyczną odmiany jest żółtokremowa barwa młodych pędów pojawiających się w drugim, letnim przyroście. Po wyrośnięciu i zdrewnieniu młodych gałązek złocista barwa igieł zmienia się na zieloną, ale wierzchołki pędów jeszcze dosyć długo pozostają żółtawe. Odmiana mało wymagająca, najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i stale wilgotnych.

 

Świerk biały 'Zuckerhut’ –  Roślina rocznie przyrasta zaledwie o 6-7 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 1 m wysokości. Igły ma krótkie, lekko kłujące, osadzone wokół pędów. Pędy cienkie, brązowe, wałeczkowate, ustawione pionowi, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym. Oba przyrosty jasnozielone, dojrzałe igły ciemnozielone, od spodu niebieskawe. U starszych roślin na szczycie tworzą się widoczne dwa, czasami nawet trzy wierzchołki. Odmiana mało wymagająca, najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i stale wilgotnych, ale całkiem nieźle radzi sobie na większości przeciętnych, lekko kwaśnych gleb ogrodowych. Stanowisko słoneczne. Roślina odporna na mróz.