Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks’ – rodem z dalekiej Japonii

Jedną z ciekawszych, karłowych sosen, która wzbudza w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie jest sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks’ (Pinus parviflora 'Goldilocks’). Co takiego szczególnego ma w sobie ta odmiana?

Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks’ to niezwykle dekoracyjna roślina iglasta, której największym walorem jest kremowo – żółty, wiosenny przyrost kontrastujący ze starszymi igłami w niebieskim odcieniu. W trakcie sezonu przyrost zielenieje, lecz końcówki igieł pozostają nadal kremowe. Ozdobą rośliny są również niewielkie szyszki (występujące pojedynczo lub po dwie, trzy), które pojawiają się już na kilkuletnich okazach. Szczególny bo zielonoszary odcień kory sosny sprawia, że wygląda ona jeszcze bardziej zjawiskowo.

Ta karłowa odmiana sosny drobnokwiatowej ma malowniczy, nieregularny pokrój, a po 10 latach dorasta do ok. 1 metra wysokości.

Preferuje słoneczne stanowisko do półcienistego, oraz umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne podłoże, najlepiej piaszczysto-gliniaste. Sosna drobnokwiatowa 'Goldilocks’ jest odmianą odporną na mróz.

Dzięki swym niewielkim rozmiarom roślina świetnie sprawdza się w małych ogrodach oraz w założeniach w stylu japońskim. Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin iglastych. Sosna ta może zdobić balkony i tarasy, gdyż nadaję się też do uprawy w większych pojemnikach.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKÓŁKI PO SADZONKI SOSNY DROBNOKWIATOWEJ 'GOLDILOCKS’