Różanecznik wielkokwiatowy ′Hachmann’s Charmant′® – egzotyczna dama

Różanecznik wielkokwiatowy ′Hachmann’s Charmant′® – egzotyczna dama
Rhododendron catawbiense

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadanie choćby jednego okazu gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
′Hachmann’s Charmant′ jest jedną z nielicznych odmian o wyjątkowej egzotycznej urodzie kwiatów, które zniewalają swoim wyglądem. Jest to krzew o rozłożystym pokroju, osiągający w wieku 10 lat ok. 100 cm wysokości i 130 cm szerokości. Ta pożądana odmiana zachwyca bajecznymi i okazałymi kwiatostanami, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Urokliwe kwiatostany składają się z 15-25 pojedynczych, dwukolorowych kwiatów. Brzegi płatków są intensywnie różowe, natomiast wewnątrz białe. Dodatkową ozdobą jest duża, soczysta plamka na górnym płatu.
Rośliny wymagają gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i półcienistych.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Hachmann’s Charmant′ zachowuje mrozoodporność do – 26 °C.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.