Różanecznik wielkokwiatowy ′Caroline Allbrook′

Różanecznik wielkokwiatowy ′Caroline Allbrook′
Rhododendron yakushimanum

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadanie choćby jednego okazu gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
Jest to odmiana odznaczająca się zwartym i kulistym pokrojem. Charakteryzuje się silnym wzrostem, dorosłe okazy dorastają do 150 cm wysokości. Bladoliliowe kwiaty pojawiają się pod koniec maja. Są one jaśniejące z delikatnym złotobrązowym rysunkiem. Brzegi płatków są silnie pofałdowane.
Rośliny wymagają gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i półcienistych. Do najbardziej zacienionych miejsc polecane są odmiany biało kwitnące.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Caroline Allbrook′ zachowuje mrozoodporność do -25 °C.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.