Różanecznik wielkokwiatowy ′Calsap′

Różanecznik wielkokwiatowy ′Calsap′
Rhododendron catawbiense

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadanie choćby jednego okazu gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
′Calsap′ to silnie rosnąca odmiana o szeroko wyprostowanym pokroju. Dziesięcioletnie egzemplarze osiągają ok. 130 cm wysokości i podobną szerokość. Odmiana cenna, z uwagi na oryginalną kolorystykę kwiatostanów, które ukazują się pod koniec maja. Oszałamiające kwiaty przyciągają wzrok i wprawiają w zachwyt. Są one białe z jasno liliowym odcieniem. Dodatkową ozdobę stanowi duża fioletowo rubinowa plamką, znajdująca się na górnym płatku.
Rośliny wymagają gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i półcienistych.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Calsap′ zachowuje mrozoodporność do -26 °C.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.