Różanecznik wielkokwiatowy ′Blurettia′

Różanecznik wielkokwiatowy ′Blurettia′
Rhododendron yakushimanum

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadają ogromna rozmaitość barw i kształtów kwiatów. Posiadanie choćby jednego okazu gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
′Blurettia′ to zwarty krzew, o kształcie spłaszczonej kuli. Odznacza się dość silnym wzrostem, osiągając w wieku 10 lat 150 cm wysokości oraz 200 cm szerokości. Malownicze kwiaty pojawiają się w drugiej połowie maja. Są one fioletowo różowe z ciemniejszym obrzeżem. Ponadto odmiana ta posiada bardzo dekoracyjne, ciemnozielone i błyszczące liście.
Rośliny wymagają gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i półcienistych.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Blurettia′ zachowuje mrozoodporność do -24 °C.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.