Różanecznik wielkokwiatowy ′Alfred′

Różanecznik wielkokwiatowy ′Alfred′
Rhododendron catawbiense

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadają ogromna rozmaitość barw i kształtów kwiatów. Posiadanie choćby jednego okazu gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
Odmiana ta odznacza się zwartym i niezbyt regularnym pokrojem. Dorosłe egzemplarze zwykle nie przekraczają 100 cm wysokości.
Odmiana cenna ze względu na interesujące kwiatostany. Fioletowe płatki kwiatów zdobi zielonożółty rysunek, na tle jaśniejszego środka. Ponadto brzegi płatków są silnie fryzowane, co sprawia wrażenie falowania. Od końca maja roślin urzeka dorodnymi kwiatami, osiągającymi nawet 6 cm średnicy.
Wymaga gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i półcienistych.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.