Różanecznik wielkokwiatowy ′Rodrigo′

Różanecznik wielkokwiatowy ′Rodrigo′
Rhododendron williamsianum

Różaneczniki wielkokwiatowe to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Cenione są na całym świecie za niekwestionowane walory dekoracyjne. Późną wiosną i latem obsypane są chmurą kwiatów, a ich duże liście efektownie zdobią krzew w okresie zimy. Posiadanie choćby jednego okazy gwarantuje stworzenie bajkowej aranżacji w ogrodzie.
′Rodrigo′ posiada regularny i zwarty pokrój. Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty o zabarwieniu ciemnoróżowym, z pofałdowanymi brzegami płatków.
Rośliny wymagają gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych i półcienistych.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. 'Rodrigo’ zachowuje mrozoodporność do – 26 oC.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Idealnie nadają się do nasadzeń pojedynczych w miejscach wyeksponowanych. Równie okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Interesująco prezentują się również, jako nieformowane żywopłoty. Doskonale czuja się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych.