Różanecznik drobnokwiatowy ′Azurika′

Różanecznik drobnokwiatowy ′Azurika′
Rhododendron

′Azurika′ to wyjątkowo ciekawa odmiana o urzekających kwiatostanach. Rośne powoli, dorastając w wieku 10 lat do 50 cm wysokości. Charakteryzuje się zwartym, półkolistym pokrojem oraz ciemnozielonymi liśćmi, które są zimozielone. Późną wiosną i wczesnym latem roślina produkuje masę wspaniałych kwiatów. Fioletowo niebieskie kwiaty zmieniają się stopniowo w piękny błękit. Dodatkową ozdobą tej odmiany są długie pręciki.
Wymaga gleby próchnicznej, żyznej i koniecznie o odczynie kwaśnym. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i zacisznych. Szukając miejsca w ogrodzie dla tej rośliny należy wybierać stanowiska półcieniste, ale toleruje również pełne słońce.
W naszych warunkach klimatycznych różaneczniki drobnokwiatowe nie są całkowicie mrozoodporne. Dlatego egzemplarze wymagają zabezpieczenia na zimę. ′Azurika′ zachowuje mrozoodporność do -23 °C.
Ze względu na piękne, przyciągające wzrok kwiatostany różaneczniki mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach. Okazale prezentują się w grupach z krzewami iglastymi lub innymi roślinami. Są świetne do obsadzeń miejsc zacienionych, szczególnie pod koronami drzew. Doskonale czują się także w towarzystwie bylin, roślin cebulowych czy też niskich roślin okrywowych. To idealne rośliny na wrzosowiska i do ogrodów skalnych. Z powodzeniem można je również uprawiać w pojemnikach.