Rośliny balkonowe – Co zrobić by zachwycały aż do przymrozków?

Wielu z Was posadziło już swoje kompozycje w donicach, które pięknie zdobią Wasz balkon czy taras. Rośliny zdążyły już nieco się rozrosnąć i rozkwitnąć. Mamy początek lata, więc przed nami jeszcze cały sezon, w którym będą zachwycały swoim urokiem. Lecz żeby tak się stało nie można pozostawić ich samym sobie. Odpowiednio zadbane
z pewnością odwdzięczą się długim, trwającym aż do jesieni kwitnieniem.  

Podlewanie

Rośliny posadzone w donicach mają ograniczoną ilość miejsca oraz podłoża, które szybciej przesycha niż na rabacie. Wymagają więc systematycznego podlewania. Dobrze jest podlewać rośliny w godzinach porannych lub wieczornych (woda wówczas szybko nie paruje). Lepiej nie dopuścić do całkowitego przesuszenia roślin. Można w ten sposób osłabić ich wzrost oraz kwitnienie, a w najgorszym przypadku ususzyć. O nawadnianiu roślin warto pomyśleć też nieco wcześniej, montując automatyczny system nawadniania bądź użyć hydrożelu, który ułatwia zatrzymanie wilgoci. 

Nawożenie

Dokarmianie posadzonych na balkonie roślin jest równie ważną czynnością co podlewanie. Zapewnia ono obfite kwitnienie i wzrost roślin. W niewielkiej ilości podłoża, z jakim mamy zazwyczaj do czynienia w naszych skrzynkach balkonowych, składniki pokarmowe szybko się zużywają. Dla roślin kwitnących najlepsze będą nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu. Występują one w formie pałeczek nawozowych (często działających również grzybobójczo lub owadobójczo) granulek długo działających, które stopniowo uwalniają składniki pokarmowe (jedno nawożenie na sezon), bądź nawozów płynnych w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą (podlewanie raz w tygodniu). 

Pielęgnacja

Warto na bieżąco obserwować czy na tak małej przestrzeni balkonowej bądź tarasowej nie rozwijają się choroby grzybowe lub nie występują szkodniki. Powinniśmy dość szybko reagować, gdyż infekcje oraz insekty dość szybko rozprzestrzeniają się w takich miejscach. 

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji roślin balkonowych jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Rośliny zamiast tracić energię na wytworzenie nasion, zawiązują wówczas nowe pąki kwiatowe. Zabieg należy wykonywać ostrożnie by nie usunąć znajdujących się w pobliżu, istniejących już pąków kwiatowych. 

Zadbaj więc o swoje rośliny na balkonie, a odwdzięczą się długim i pięknym kwitnieniem. Wszystkie środki ochrony oraz nawozy przeznaczone do kwitnących roślin balkonowych i wiele innych znajdziesz w naszym sklepie.

Zapraszamy! 🙂