Pokręcona sosna wejmutka ‘Tiny Curls’

Jedną z ciekawszych, karłowych odmian sosny, jakie warto mieć w swoim ogrodzie jest sosna wejmutka ‘Tiny Curls’. Największą ozdobą rośliny są wyjątkowo poskręcane igły w niebiesko – zielonym kolorze z jasnym paskiem. W sprzedaży występuje szczepiona na różnych wysokościach, dlatego daje wiele możliwości do aranżacji w ogrodzie.

CIEKAWOSTKA: Sosna wejmutka ‘Tiny Curls’ bierze swój początek z *czarciej miotły znalezionej na innej odmianie sosny wejmutki – ‘Torulosa’.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka najważniejszych informacji na temat sosny ‘Tiny Curls’ w pigułce.

POKRÓJ: płaskokulisty, bardzo gęsta korona.

WZROST: odmiana karłowa, wolno rosnąca, średnica do 0,8 m.

STANOWISKO: półcieniste do słonecznego.

PODŁOŻE: preferuje podłoże przepuszczalne, lekko – kwaśne, umiarkowanie wilgotne do suchego.

MROZOODPORNOŚĆ: Odmiana odporna na mróz.

ZASTOSOWANIE: odmiana polecana do niewielkich ogrodów, na wrzosowiska i do ogrodów skalnych.  

*czarcia miotła – to gęste i silnie rozgałęzione młode pędy, występujące w skupieniu na gałęziach drzew. Powstaje na skutek przerwania spoczynku wszystkich pąków bocznych oraz zahamowania rozwoju pędu głównego. Sadzonki z pędów czarcich mioteł wykorzystywane są przez szkółkarzy w celu uzyskiwania nowych odmian roślin (tak jak w przypadku odmiany ‘Tiny Curls’).

Sadzonki z pędów pobranych z czarcich mioteł spowodowanych przez mutacje zachowują specyficzny sposób wzrostu i wykorzystywane są przez szkółkarzy do otrzymywania nowych odmian.

Sadzonki sosny wejmutki ‘Tiny Curls’ znajdziecie w naszej szkółce. Zapraszamy !!!