Piękno zamknięte w donicach

 

Sadzenie roślin w donicach i pojemnikach stało się trendem mody ogrodowej. Nie od dzisiaj wiadomo, że wyeksponowane rośliny ukazują piękno swojej faktury i kształtu. Dobrze ustawione ekspozycje roślinne cieszą oko przez wiele miesięcy, nie tylko na tarasach i balkonach, ale również stają się ozdobą ścieżek, fontann i innych elementów małej architektury. Warto wiedzieć że w donicach można uprawiać praktycznie wszystkie gatunki , zaczynając od popularnych roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, a kończąc na roślinach iglastych i liściastych.

Należy jednak pamiętać, aby dostosować wielkość rośliny do wielkości donicy. I tu pojawia się pytanie: jak odpowiednio dobrać donicę do rośliny, którą chcemy w niej posadzić? Odpowiedz jest prosta: Musimy zwracać uwagę na wielkość systemu korzeniowego roślin i zdać sobie sprawę, że wraz ze wzrostem nadziemnych części roślinnych- rośnie również system korzeniowy. Jeżeli mamy małe skrzynki lub donice musimy pamiętać, że należy wybrać do nich rośliny z płytkim systemem korzeniowym. Najlepiej sprawdzają się wówczas miniaturowe, wolno rosnące rośliny iglaste, lub byliny i rośliny jednoroczne.

Kolejne pytanie jakie nasuwa się na myśl to: Z jakiego materiału donice są najbardziej trwałe i wytrzymałe, oraz które najlepiej chronią roślinę przed mrozami i przymrozkami? Tak naprawdę wybór donicy powinien opierać się na naszym guście i poczuciu estetyki. Bo nawet najcieńsze donice (z tworzywa sztucznego) można odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Oczywiście najelegantsze są donice gliniane, nadają one kompozycji roślinnej swoisty urok i pasują niemalże do każdego typu ogrodu. Donice z tworzywa sztucznego są nieco awangardowe dla tego pasują do nowoczesnych tarasów i ogrodów, pięknie wyglądają  przy elementach drewnianych i kamiennych nadając kompozycji nutkę drapieżności zwłaszcza gdy pokryte są intensywnym kolorem.

    

Wbrew pozorom pielęgnacja roślin posadzonych w donicach nie wymaga większych nakładów pracy ani specjalistycznej wiedzy. Oto kilka czynności niezbędnych przy pielęgnacji roślin pojemnikowych:

* SADZENIE– To jeden z najważniejszych czynników wpływających na piękno naszych doniczkowych roślin. Przy sadzeniu należy zwrócić szczególną uwagę  na:

-Stanowisko w jakim ma stać kompozycja roślinna w donicy. Należy dobrać odpowiednio rośliny do ich warunków siedliskowych, czyli zwrócić uwagę na stopień zacienienia lub osłonecznienia miejsca i warunki wilgotnościowe.

– System drenujący- w przypadku roślin doniczkowych należy pamiętać o drenażu na dnie donicy. Warstwa drenażu powinna byś dostosowana do wielkości donicy ale nie mniejsza jak ok 5 cm. Odpowiedni drenaż nie powinien utrudniać odpływu wody z donicy. Do drenażu używa się zazwyczaj keramzytu, ale doskonale sprawdzają się również potłuczone cegły, lub kamienie różnej frakcji układane warstwami.

-Podłoże, które powinno być dostosowane do odpowiednich grup roślin o pH o odczynie kwaśnym (rośliny wrzosowate, azalie , różaneczniki, kiścienie, modrzewnica), lekko kwaśnym (głównie rośliny iglaste), zasadowym, po rośliny tolerujące pH gleby. Warto pamiętać żeby podłoże było żyzne i przepuszczalne.

*PODLEWANIE– Ważne jest, aby podlewać rośliny dużymi partiami wody. Nadmiar wody zawsze należy usuwać z podstawki.

*NAWOŻENIE– Rośliny iglaste w donicach nie wymagają intensywnego nawożenia. Doskonałymi nawozami do roślin doniczkowych są długo działające nawozy. Rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu należy nawozić połową zalecanych dawek nawozów. W przypadku roślin posadzonych w okresie wczesnej wiosny nawożenie można rozpocząć minimum po 4-5 tygodniach od momentu sadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają). Jeżeli iglaki są sadzone w okresie lata to wtedy zaleca się zrezygnować z ich nawożenia w danym roku, zwłaszcza nawozami azotowymi i wieloskładnikowymi zawierającymi azot.

* CIĘCIE– Zależy w  dużej mierze od posadzonych gatunków. Gdy sadzimy rośliny skarłowaciałe cięcie zazwyczaj nie jest wymagane. Zazwyczaj przeprowadza się cięcia prześwietlające (u starszych okazów roślinnych) lub pielęgnacyjne.

* PRZESADZANIE– Rośliny należy przesadzać do większych donic co 4 – 5 lat, a gdy staną się zbyt duże można je posadzić w gruncie.

* ZIMOWANIE – Gdy donica nie jest ocieplona należy okryć ją włókniną lub materiałem. Dobrym sposobem jest ocieplenie donicy od wewnątrz styropianem, tuż przed posadzeniem w niej rośliny. Gdy donice są z lekkiego tworzywa typu plastik, można włożyć je do większej donicy, a przestrzeń pomiędzy dwoma donicami wypełnić np liśćmi, lub trocinami . Stworzy się wówczas warstwę izolacyjną zabezpieczającą korzeń rośliny przed przymarznięciem.