Niektórym posiadaczom ogrodów jesień kojarzy się z mnóstwem opadających non stop liści, których w żaden sposób nie można pozbyć się z trawnika i ogrodu. W przypadku trawnika grabienie zalegających na nim liści jest wskazane, gdyż ograniczają one dostęp światła i mogą powodować gnicie trawy. Warto też usuwać liście ze ścieżek i chodników – ze względu na nasze bezpieczeństwo. Liście powinny być również usuwane z powierzchni zbiorników wodnych.
Opadłe liście mogą być jednak skarbem w naszym ogrodzie – mogą mieć świetny wpływ na nasze rośliny, a przy tym można wykorzystać je na wiele sposobów. Jakie korzyści dają nam liście w ogrodzie?
UWAGA !!! Liście nadają się do wykorzystania tylko jeżeli pochodzą ze zdrowych roślin.
I OCHRONA ROŚLIN PRZED MROZEM
Ściółka z liści tworzy naturalną osłonę przed mrozem – gruba warstwa liści chroni system korzeniowy roślin. Taką pierzynką można ściółkować rośliny cebulowe, byliny oraz krzewy.
UWAGA !!! Okrycie liśćmi wykonujemy dopiero po pierwszych przymrozkach. Pamiętajmy, że liście muszą być suche.
II ZIMOWE SCHRONIENIE DLA ZWIERZĄT
Pod warstwą suchych liści znajdą schronienie małe zwierzęta zamieszkujące nasz ogród i wspierające nas w sezonie w walce ze szkodnikami. Mowa tu m.in. o pożytecznych jeżach, którym możemy się odwdzięczyć zostawiając kupkę suchych liści i gałązek. Dla nas to niewielki gest, a dla jeży znaczy wiele, gdyż pomagamy im w ten sposób przetrwać zimę. Pod liśćmi znajdą też schronienie drobne organizmy, które mogą stać się pokarmem dla ptaków szukających w zimie pożywienia.
III NATURALNA ŚCIÓŁKA DLA ROŚLIN
Opadające jesienią liście tworzą pod drzewami i krzewami naturalną ściółkę, która ogranicza parowanie wody z gleby. Rozkładające się liście dodatkowo użyźniają glebę tworząc cenną próchnicę.
IV NATURALNY KOMPOST
Opadłe liście możemy umieścić na kompostowniku i na wiosnę wykorzystać na naturalny kompost dla roślin. Można kompostować liście z innymi resztkami roślinnymi, a wiosną będziemy cieszyć się doskonałym nawozem.
Uwaga! Do ściółkowania i kompostowania NIE NADAJĄ SIĘ LIŚCIE: dębu, olchy, orzecha włoskiego (z powodu zawartych w nich substancji spowalniających rozwój roślin) i kasztanowca (zawartość larw szrotówka kasztanowcowiaczka). Odpowiednie gatunki to np.: brzoza, grab, lipa, jesion, klon, wiąz.