Ogród bardziej ECO

Od dłuższego czasu obserwujemy w naszym społeczeństwie modę na styl Eco w wielu dziedzinach. Myślenie ekologiczne opanowało w zupełności styl życia – to co spożywamy, w co się ubieramy i gdzie mieszkamy. W pośpiechu i nowoczesności dzisiejszego świata wielu z nas szuka także harmonii z otaczającą nas przyrodą. Jak więc korzystać z jej dobrodziejstw nie czyniąc jej jednocześnie szkody? Jakie cechy powinien posiadać ogród w stylu Eco? 

Przede wszystkim… ogród Eco jest wpisany w krajobraz już istniejący. Planując nowe założenie ogrodowe warto pozostawić jak najwięcej znajdujących się już na działce drzew i krzewów. Można przyjrzeć się również florze występującej naturalnie w okolicy i nieco się nią zainspirować. Mające powstać rabaty będą miały wówczas mniej uporządkowany charakter, co też może urzekać swoim pięknem. Dobór roślinności do stanowiska ma w tym przypadku decydujące znaczenie. Flora zbliżona do tej z naturalnego ekosystemu nie wymaga specjalnej pielęgnacji i szczególnego nawożenia, co w przypadku roślin egzotycznych jest nieuniknione. Zmniejszamy tym samym nakład pracy przy pielęgnacji ogrodu i czynimy go bardziej ekologicznym. Istotne jest również wzajemne oddziaływanie roślin – niektóre gatunki posadzone obok siebie, poprzez wytwarzane substancje będą działać na siebie korzystnie, inne hamująco.  

Tworząc ogród ekologiczny nie można zapomnieć o najmniejszych jego mieszkańcach – ptakach, pszczołach i innych pożytecznych owadach. Z myślą o nich dobrze jest posadzić rośliny miododajne oraz drzewa i krzewy owocowe. Modne w ostatnim czasie rośliny o walorach ozdobno – użytkowych, jak i łączenie rośliny dekoracyjnych z użytkowymi na rabatach może być w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. W ogrodzie Eco warto mieć również rośliny, z których sporządza się naturalne preparaty ochrony roślin: pokrzywy, czosnek, wrotycz i wiele innych.  Budki dla ptaków i domki dla owadów, zbudowane z naturalnych materiałów są zdecydowanie Eco.

 

Nawożenie ekologicznego ogrodu powinno opierać na naturalnych nawozach. W tym celu warto znaleźć miejsce na kompostownik, do którego wyrzucać możemy skoszoną trawę i resztki organiczne z kuchni. Pozyskujemy w ten sposób własny kompost, który możemy wykorzystać jako nawóz bądź podłoże. Dobrym rozwiązaniem mogą być również nawozy zielone dostarczające składników pokarmowych do gleby,  poprawiające jej strukturę. Nawozy te zapobiegają również wysuszeniu gleby oraz wzrostowi chwastów. Jeśli nie mamy warunków do pozyskania samemu naturalnego kompostu, na rynku dostępne są od jakiegoś czasu nawozy i podłoża Bio, składające się w 100% z naturalnych składników.

W swojej ofercie posiadamy podłoże Bio marki Wokas, które doskonale nadaje się do uprawy warzyw i ziół oraz świetnie poprawia strukturę gleb ciężkich. 

Bio podłoże Wokas składa się z:

  • Torfu o różnym stopniu rozkładu
  • Kory sosnowej mielonej i kompostowanej
  • BIO – nawozu organicznego, pochodzenia roślinnego

Bio Podłoże  Wokas

 

Nawozy ekologiczne jakie można znaleźć w naszym sklepie to posiadające wyłącznie naturalne składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz plonowania roślin  BIO nawozy Florovit Pro Natura.

Nawozy te:

  • polecane są na glebach o niskiej zawartości próchnicy,
  • przywracają równowagę biologiczną ogrodu,
  • poprawiają właściwości gleby,
  • powodują zatrzymywanie wilgoci w glebie

 

   

                                              BIO nawozy Florovit Pro Natura

W 100% naturalne nawozy występują również w formie płynnej w postaci humusu, który przyczynia się m.in. do lepszego wzrostu i rozwoju korzeni oraz skutecznego pobierania z gleby wody i substancji pokarmowych. Inną formą nawozu ekologicznego, tym razem pochodzenia zwierzęcego są oborniki kurze, bydlęce i owcze zachowujące wszystkie substancje próchnicze, odżywcze i mineralne, a jednocześnie pozbawione patogenów oraz nasion chwastów. Nawóz ten rozpada się stopniowo uwalniając składniki odżywcze oraz substancje humusowe, wpływające na poprawę struktury gleby.

Obornik Florovit Pro Natura

 

Stworzenie ogrodu ekologicznego wymaga trochę czasu. Warto jednak poczekać na to, aż powstanie miejsce będące w pełnej harmonii z naturą i otoczeniem. Ogród Eco jest naturalnie piękny ale również praktyczny, dzięki czemu zaoszczędzimy więcej czasu na cieszenie się ogrodem i korzystanie z niego. 

Postawmy więc na ogród Eco i choć trochę pomóżmy przyrodzie zachować równowagę 🙂