„Niszcząc otaczający nas świat, niszczymy własny dom”

Ekologia wpływa w ostatnim czasie na zmiany niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Od zdrowej żywności, przemysłu i medycyny opierającej się na tym co naturalne, aż po ekologiczny styl życia. Jednak moda na Eco nie jest tylko chwilowym trendem. To pomysł na to jak żyjąc w zgodzie z naturą korzystać z jej dobra i jednocześnie naprawić to co zostało już zniszczone. Każdy z nas, bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie może dołożyć tę małą cegiełkę, która przyczyni się do odbudowania naszej planety Ziemi, będącej naszym domem. Pięknym przykładem troski o otaczający nas świat jest program „INTEGRACJA W ŚWIECIE EKOLOGII”, realizowany przez podopiecznych ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku. Myśl, która przyświeca im w codziennych zmaganiach w całym 2019 roku brzmi następująco:

„Niszcząc otaczający nas świat, niszczymy własny dom”


Nasza szkółka wraz z Wójtem Gminy Trzebownisko Panem Lesławem Kuźniarem objęła patronat nad przyjętym przez Stowarzyszenie programem i wspólnie zaprasza do współpracy wszystkich, którym na sercu leży ratowanie otaczającego nas świata.

Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom I Młodzieży Sprawnej Inaczej w Trzebownisku opracowało KODEKS EKOLOGICZNY, którym kierować będzie się w bieżącym roku. A oto jego postanowienia:

1.Przez cały rok nie będziemy używać plastikowych kubków, sztućców i talerzyków. Będziemy używać toreb biodegradowalnych na zakupy.
2. Nie kupimy nowych zabawek- wykonamy je sami 
z surowców wtórnych .
3. Dwa razy w roku zorganizujemy gminną zbiórkę makulatury. Dochód przeznaczymy na doposażenie gminnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.
4. Będziemy organizować konkursy, plenery, spotkania i warsztaty związane z ekologią, na które zaprosimy naszych pełnosprawnych rówieśników.
5. Będziemy promować zdrową i nieprzetworzoną żywność, organizując wspólne gotowanie z udziałem Pań z KGW.
6. Zorganizujemy spotkanie szafingowe dla członków Stowarzyszenia.
7. Na terenie szkół w naszej Gminie w uzgodnieniu z dyrekcją posadzimy wspólnie z uczniami DRZEWO PAMIĘCI.
8. Co najmniej raz na kwartał zorganizujemy wycieczkę do ciekawych miejsc na terenie Gminy.
9. Będziemy uczestniczyć w imprezach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych związanych z ekologią. 
10. Zaprosimy do współpracy mieszkańców, władze gminy, szkoły, instytucje oraz organizacje pozarządowe z terenu Gminy Trzebownisko.

A my? Jak możemy dbać o otaczający nas świat i przyrodę? Jak żyć z nimi w zgodzie, a nie niszczyć i przyczyniać się do rosnących wciąż nieodwracalnych strat w ekosystemach?

Nasza szkółka pomoże Wam odpowiedzieć na te dość trudne pytania. W swoich artykułach i postach publikowanych na naszej stronie internetowej oraz na  naszym fanpage’u będziemy zamieszczać wskazówki, które wdrożone w życie sprzyjać będą otaczającej nas faunie i florze, oraz przyczynią się do naprawy naszego miejsca na Ziemi.