Modne i przyjazne dla przyrody

Wiosna już jakiś czas gości w naszych ogrodach. Jeśli w tym roku nie dokonaliśmy w nich jeszcze żadnych zmian, trendy ogrodnicze mogą nam w tym pomóc. Modny ogród w 2019 roku to ogród przyjazny zwierzętom (a w szczególności owadom zapylającym). To też miejsce, w którym nawet kolory mają konkretne, istotne przesłanie. Modę w tym roku wyznaczają zagadnienia, związane m.in. z ochroną środowiska i ekologią.

Ogólnoświatowe problemy takie jak: ocieplenie klimatu, zmniejszenie się liczby gatunków zwierząt i roślin, czy zanieczyszczenie wód oceanicznych miały znaczący wpływ na wybór koloru roku. Instytut Pantone typuje barwę niosącą zawsze konkretne przesłanie. Dlatego ‘Living Coral’ – kolor rafy koralowej, będącej w wielkim niebezpieczeństwie został wybrany kolorem bieżącego roku. Przypominać ma nam o tym, że każdego dnia mamy wpływ na to czy te niezwykle zróżnicowane pod względem biologicznym ekosystemy i wiele innych znikną z powierzchni Ziemi czy przetrwają. Rok 2019 jest więc rokiem ciepłej, żywej i energetycznej barwy, wprowadzającej w radosny i optymistyczny nastrój.

Kolejnym z aspektów, które są brane pod uwagę przy wyborze roślin w tym sezonie jest ich miododajność. Choć zwraca się na nią uwagę już od jakiegoś czasu, nie traci ona na znaczeniu. Rośliny miododajne oraz długo i obficie kwitnące to zdecydowanie modny wybór na ten rok – są przyjazne i pomocne owadom zapylającym.

Biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne jakie obserwujemy w ostatnim czasie, takie jak: gorętsze lata oraz deficyty opadów – warto skorzystać z roślin, które przetrwają letnie próby i nie będą wymagały dodatkowego podlewania w okresach suszy. Warto trafnie dobierać rośliny do stanowiska. Rośliny źle dobrane do rodzaju podłoża, czy panujących warunków są często osłabione, a przez co podatne na choroby i szkodniki. Natomiast te, dopasowane do panujących warunków wymagają znacznie mniej zabiegów pielęgnacyjnych – stosujemy wtedy znacznie mniej środków ochrony roślin i nawozów, a tym samym nasz ogród jest bardziej ekologiczny.

Szybki rozwój miast sprawia, że coraz więcej osób zamieszkuje coraz mniejsze przestrzenie. Jednak, wszyscy chcą otaczać się zielenią i korzystać z jej dobroczynnego wpływu, nawet w niewielkim mieszkaniu, z przyciasnym tarasem, czy niewielkim ogródkiem. Świetnym rozwiązaniem dla tego problemu mogą być kompaktowe odmiany roślin, które dzięki swym niewielkim rozmiarom i wolnym tempie wzrostu doskonale sprawdzą się w donicach lub niewielkich ogródkach. Innym sposobem na zieleń dla tego typu powierzchni są ogrody wertykalne. Zielone ściany na balkonach i tarasach mogą pięknie ozdabiać przestrzeń, ale też pełnić funkcję użytkową. Obsadzanie zielonych ścian różnego rodzaju roślinami użytkowymi ( np. ziołami) bądź łączenie ich z roślinami ozdobnymi to modne rozwiązanie tego roku.


Przesłania, na których opierają się niektóre z tegorocznych trendów, mogą stać się inspiracją do wprowadzenia zmian w ogrodzie. Natomiast dbanie o otaczającą nas przyrodę to nasz obowiązek nie tylko w obecnym roku, ale w każdym następnym. To my jako dzieci Matki Natury powinniśmy żyć z nią w zgodzie, a nie próbować podporządkować sobie na siłę. Zakładajmy więc ogrody, pielęgnujmy je i uczmy kolejne pokolenia jak dbać o przyrodę  i nasze miejsce na Ziemi.