Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw

Rozpoczynający się rok 2021 ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Akcja ma na celu m.in. podniesienie świadomości ludzi na temat ogromnej roli warzyw i owoców w codziennej diecie oraz ich wpływie na ludzkie zdrowie.

Od jakiegoś czasu zaobserwować można trend na owoce i warzywa z własnego ogródka. Każdy z nas, posiadający mały czy duży ogródek chciałby mieć pyszne i zdrowe zbiory z własnej hodowli. Jednocześnie chcielibyśmy, aby  nasz ogród wyglądał przy tym pięknie i wyjątkowo, oraz był funkcjonalny. Można pogodzić oba te aspekty stosując kilka ciekawych i modnych w ostatnim czasie rozwiązań, które świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie.  

ROŚLINY OZDOBNO – UŻYTKOWE

Są to głównie rośliny ozdobne o jadalnych owocach takie jak: mini kiwi, świdośliwa, berberys, kasztan jadalny, dereń jadalny, pigwowiec, pigwa pospolita, oliwnik baldaszkowy, rokitnik pospolity, jagoda Goji, jabłoń, morwa biała, róża pomarszczona, cytryniec chiński, bez czarny. Choć owoce tych roślin nadają się do bezpośredniego spożycia, ich walory smakowe lepiej uwydatniają zrobione z nich przetwory. Konfitury czy nalewki, często będące też źródłem cennych witamin wykazują działanie prozdrowotne. 

ŁĄCZENIE ROŚLIN OZDOBNYCH I UŻYTKOWYCH

Ciekawym elementem dekoracyjnym naszego warzywnika mogą być obwódki lub rządki z aksamitek, bratków czy nagietków, albo też żywopłot z kwitnących roślin lub krzewów owocowych. Warto wprowadzić też rośliny cebulowe, kwitnące na wiosnę bądź jesienią, by nasz warzywnik był piękny i kwitnący przez cały rok. Przy wejściu do naszego warzywnika, lub w jego pobliżu można ustawić donice z kwitnącymi roślinami, które dodatkowo będą ozdabiały nasze grządki.

Czasem jednak bywa tak, że nie dysponujemy dostateczną ilością miejsca na warzywnik lub ogródek ziołowy. Świetnym i coraz modniejszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wprowadzenie warzyw i ziół na nasze rabaty. Buraki, jarmuż, dzięki ozdobnym liściom doskonale uzupełnią kwitnące byliny, a rozmaryn, oregano, czy tymianek wzbogacą nasze kwitnące kompozycje. Zioła warto posadzić blisko domu np. przy tarasie po to bym mieć je na wyciągnięcie ręki oraz by czuć ich wyjątkowy zapach.

RABATY PODWYŻSZONE Z ROŚLINAMI UŻYTKOWYMI

Praktyczne i jednocześnie dobrze wyglądające rozwiązanie, które od jakiegoś już czasu zadomowiło się w naszych ogródkach. W zasadzie wystarczy zbić kilka drewnianych skrzyń (np. w kształcie kwadratu), posadzić w nich warzywa i zioła a nasz nowoczesny warzywnik wygląda już świetnie, a oprócz tego nie musimy się zbytnio schylać przy pracy. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy niewielkiego ogródka, w którym liczy się każdy centymetr. W naszym podwyższonym warzywniku warto poprowadzić też ścieżki (można wysypać je np. żwirem), a także wprowadzić kilka donic z kwitnącymi roślinami by wyglądał on jeszcze piękniej.