Magnolie- kwiaty wiosny

Magnolia jest jednym z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Najlepiej wygląda posadzona w słonecznym miejscu na trawniku lub przy domu od strony południowej. Lubi zaciszne ciepłe miejsce.

Wymaga ziemi żyznej, przepuszczalnej, dostatecznie wilgotnej, zasobnej w próchnicę. Odczyn jej powinien być lekko kwaśny. Podczas sadzenia trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby zbyt mocno nie uciskać bryły korzeniowej, gdyż korzenie magnolii są bardzo kruche.

Przycinanie zarówno młodych jak i starszych krzewów jest niewskazane. Należy usuwać jedynie  uschnięte lub przemarznięte końce pędów. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest marzec lub kwiecień. Nie należny przekopywać ziemi wokół rośliny, natomiast korzystne jest ściółkowanie kilkunastocentymetrową warstwą kory z drzew iglastych. Krzewy magnoliowe wrażliwe są na przemarzanie szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu, dlatego też bardzo istotną sprawą jest okrywanie ich na zimę. System korzeniowy okrywa się zawsze, bez względu na wiek rośliny, natomiast koronę należy kryć przynajmniej przez pierwsze 2-3 zimy.

Nawożenie magnolii można przeprowadzać od końca marca do połowy lipca, używając nawozów wieloskładnikowych (np. Azofoska) i stosując je 3-4 krotnie co 2-3 tygodnie. Doskonale sprawdzają się także nawozy o spowolnionym działaniu (osmocote, substral), które wystarczy podać tylko raz w roku wiosną, lub też organiczne (przefermentowany obornik). Należy zwrócić uwagę aby w składzie nawozów nie było wapnia, który odkwasza glebę.

Odmiany dostępne w naszym punkcie sprzedaży to:

 • ’Alba Superba’– odmiana dorastająca docelowo do 5 metrów wysokości i 4 metrów szerokości. Jest to średniej wielkości drzewko o tulipanowych kwiatostanach w kolorze białym przechodzącym w bardzo blady róż na spodzie płatków. Kwiaty na przełomie kwietnia i maja.
 • ’Betty’– Małe drzewko dorastające do 3-4 metrów. Jedna z ładniejszych odmian . Początkowo zachwyca purpurowo czerwonymi smukłymi pąkami aby następnie podczas kwitnienia zaprezentować ciemno różową, od wewnątrz jaśniejszą barwę kwiatów. Kwiaty duże, o średnicy do 30 cm. Liście jasnozielone, duże, owalne.

 

 • ’Daybreak’– Docelowo osiąga 5-8 metrów wysokości. Kwiaty pojawiają się zdecydowanie później niż u innych odmian, ułożone w smukłe, rubinowe pąki. Kwitnienie przypada na okres późnej wiosny i trwa około 3 tygodni, kwiaty pięknie pachną. Tulipano podobny okwiat w fazie rozkwitu może osiągać aż do 30 cm, ukazując w tym czasie cudnie różowe płatki okraszone delikatną bielą po wewnętrznej stronie i purpurowe pręciki kontrastujące na tle żółtego słupka. Roślina wytwarza wiele kwiatów, dzięki czemu w okresie kwitnienia zamienia się w bajecznie różową kopułkę.

 

 • ’Genie’– Małe drzewko, dorastające do 3-4 metrów, pokrój kolumnowy, zwarty. Kwiatostany tulipanowate, okrągłe, ciemno bordowej barwy. Kwitnie w kwietniu, maju i powtarza kwitnienie w sierpniu. Kwiaty mają lekki zapach.

 

 • ’Gold Star’– Docelowa wysokość 2-3 metrów

 

 • ’Nigra’– niewielki krzew do 3 m wysokości o nieregularnej formie, błyszczących ciemnozielonych liściach i ciemnopurpurowych, dużych, pachnących kwiatach. Pasuje do małych ogrodów. Lubi zaciszne stanowiska i często powtarza kwitnienie w sierpniu.

 

 • ’Oriental Night’– małe drzewko osiągające do 5 m, Kwiaty tulipanowate, wydłużone intensywnie różowe, od środka jasno różowe. ulipano podobny okwiat w fazie rozkwitu może osiągać aż do 30 cm.

 

 • ’Royal Star’– Krzew o zaokrąglonym, szerokim pokroju. Wys. 2,5-3,5 m. Kwitnie przed rozwojem liści, zwykle w IV. Kwiaty gwiaździste, pełne, białe. Listki okwiatu większe, szersze i liczniejsze (18 do 25) niż u innych odmian M. stellata. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, świeżych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Polecana do małych ogrodów, wytrzymała na mrozy, wiosenne przymrozki mogą jednak uszkadzać kwiaty.

 

 • ’Rosea’– niewielki krzew lub drzewo. Posiada kwiaty o kilkunastu płatkach, które mają delikatne różowe zabarwienie na zewnętrznej stronie. Kwitnie bardzo obficie przed rozwojem liści w połowie kwietnia. Po rozkwitnięciu kwiaty stają się białe, czasami początek kwitnienia przypada już na połowę marca, ale ma to miejsce tylko w przypadku bardzo wczesnej wiosny. Jest mrozoodporna. Nadaje się do małych ogrodów i uprawy w dużych pojemnikach. Wyrasta do 2,5-3m.

 

 • 'Satisfaction’– Jeden z najpiękniej kwitnących krzewów. Magnolia ′Satisfaction′ to niski krzew dorastający zaledwie do 2 m wysokości.
  Urocze purpurowo białe kwiaty pojawiają się w kwietniu. Roślina urzeka dorodnymi kwiatami, które wytwarzają cudowny zapach. Kwitnie wyjątkowo obficie. Ponadto dodatkową zaletę tej odmiany jest to, iż już młode okazy zawiązują pąki kwiatowe. Najlepszym miejscem w ogrodzie dla tej odmiany jest stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatrów. Wymaga stanowiska słonecznego i dość żyznej, przepuszczalnej gleby. W naszych warunkach klimatycznych odmiana stosunkowo mrozoodporna. 

 

 • ’ Susan’-   to jedna z najwartościowszych odmian ogrodowych, niezawodna w uprawie i bardzo wytrzymała na mróz. ‘Susan’ została wyhodowana w latach pięćdziesiątych w USA przez Francisa de Vos’a i jest mieszańcem magnolii purpurowej ‘Nigra’ oraz magnolii gwiaździstej ‘Rosea’. Krzewy odmiany ‘Susan’ charakteryzują się ładnym, zwartym, regularnym pokrojem, dorastają do 2,5-3m wysokości i szybko wchodzą w okres kwitnienia. Pąki kwiatowe zawiązują się latem na wierzchołkach krótkopędów, są owłosione, wyraźnie grubsze od pąków liściowych a swoim kształtem przypominają płomienie świec. W kwietniu i maju, jeszcze przed rozwojem liści, z pąków kwiatowych wyłaniają się bardzo smukłe, intensywnie wybarwione i pachnące kwiaty, zbudowane z sześciu nieregularnych, ciemno amarantowych płatków. Krzewy kwitną długo i obficie, niejednokrotnie powtarzają kwitnienie w końcu lata.

 

 • ’Yellow Bird’- Szybko rosnące, średniej wielkości drzewo o piramidalnym pokroju i zwartej koronie. Po 20 latach dorasta do 5-6 m wys. i 3 m szer. Liście żywo zielone, błyszczące, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwiaty 7,5-10 cm dł., z 6 tepali o intensywnym żółtym kolorze, a u podstawy delikatnie zielonych, ułożone pionowo i bardzo gęsto na pędach, V-VI. Kwitnie równolegle z rozwojem liści. Kwiaty nie są uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Długo utrzymują się na gałęziach. Nieraz pojawiają się także latem. Stanowisko słoneczne lub lekko cieniste, osłonięte.