Lilia Inków

Alstremeria ogrodowa zwana „Lilią Inków” (ang. Peruvian lily) to dość rzadko spotykana roślina o bardzo atrakcyjnych kwiatach. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Do niedawna uprawiana była wyłącznie w krajach o łagodnych zimach (strefa 8-9 USDA). W Holandii udało się jednak wyhodować odmiany o wyższej mrozoodporności (seria SUMMER PARADISE), które mogą zimować w gruncie w naszym klimacie.

W polskich ogrodach alstremeria dorasta do ok. 60 cm wysokości i kwitnie obficie od czerwca aż do mrozów.

Czy wiecie, że…

Cięty kwiaty alstremerii w wazonie zachowuje świeżość nawet do 20 dni?

Czy wiecie, że…

Na tegorocznej wystawie Gardenia w Poznaniu alstremeria SUMMER BREEZE ® dostała potrójną nagrodę Grand Prix?

W naszej szkółce dostępne są w tej chwili następujące odmiany alstremerii:

SUMMER BREEZE ® Tessumbre PBR – dwubarwna, o żółto – pomarańczowych kwiatach i czekoladowo – bordowych liściach.

INDIAN SUMMER ® Tesronto PBR – trójbarwna, o czerwono – pomarańczowo – żółto nakrapianych kwiatach i czekoladowo – bordowych liściach.

SUMMER RED ® Tessumred PBR – dwubarwna, o żółto – czerwonych nakrapianych kwiatach i intensywnie zielonych liściach.

STANOWISKO I GLEBA

Roślina preferuje słoneczne stanowiska do półcienistych, osłonięte od wiatru.Podłoże żyzne, wilgotne i przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie gleby.

PIELĘGNACJA I ZIMOWANIE

Alstremeria jest rośliną wrażliwą na zasolenie podłoża, dlatego najlepiej wiosną stosować dla niej nawóz długodziałający, o spowolnionym działaniu. W czasie upałów należy ją regularnie podlewać. Jesienią przygotowujemy roślinę do zimy – obcinamy wszystkie pędy na wysokość 5 cm, oraz w promieniu 1 metra śćółkujemy grubą warstwą kory.

ZASTOSOWANIE

Alstremeria świetnie sprawdzi się na rabatach, posadzona wśród innych roślin oraz w większych pojemnikach. Roślina ta nadaje się też na kwiat cięty.