Które rośliny okryć na zimę???

 

Przypominamy, że nie wszystkie rośliny w Państwa ogrodzie wymagają okrycia na zimę. Nie okrywamy roślin iglastych: jałowce, sosny, żywotniki i świerki. Z roślin iglastych przykrywamy: Cyprysik japoński oraz Cedr himalajski w młodym wieku. Dla tych gatunków niebezpieczne są silne, zimne wiatry które powodują obumieranie pędów. Starsze okazy są bardziej odporne na zimową aurę.

UWAGA: Gdy ziemia jest zmarznięta rośliny nie mają szansy pobrać wody korzeniami, dlatego tak ważne jest obfite podlanie roślin zimozielonych przed nastaniem mrozów! 

Gdy pojawią się pierwsze przymrozki… większość początkujących ogrodników myśli, że już czas zabezpieczyć rośliny na zimę! Ostrzegamy, iż nie ma takiej konieczności. Gdy temperatury nie przekraczają -5 stopni Celsjusza nie ma potrzeby „męczyć” roślin.

UWAGA: nie należy podlewać przed zimą roślin, które zrzucają liście na zimę. Wówczas przedłuży się ich okres wegetacji, a gdy gdy przyjdą pierwsze mrozy rośliny mogą przemarznąć!

Rośliny wymagające okrycia na zimę:

Budleja Dawida – niezbyt odporna na mrozy. Na zimę trzeba ją okrywać (tak jak róże krzaczaste) kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Z reguły ponad kopczykiem przemarza. Przemarznięte pędy przycina się a przycięte pędy szybko odrastają i obficie kwitną. Przed zima można też skrócić pędy do połowy aby padający śnieg ich nie połamał.

Forsycja– niezbyt ostre zimy jej nie szkodzą ale w czasie w czasie silnych mrozów mogą przemarzać pąki kwiatowe, dlatego najlepiej sadzić ją w zacisznych, osłoniętych od wiatru miejscach

Hibiskusy ogrodowe – są wrażliwe na mrozy , najlepiej owinąć je słomianymi matami ewentualnie zabezpieczyć gałązkami iglaków. W naszym kraju najlepiej czują się w południowo-zachodnich regionach ale i tam zawsze trzeba je zabezpieczać na zimę.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)  kwitnie tylko na pędach zeszłorocznych dlatego jest wrażliwa na mróz, dlatego też wymaga okrycia. Przed mrozami okrywamy również: hortensję omszoną (Hydrangea aspera) oraz hortensję dębolistną (Hydrangea quercifolia). Całą roślinę szczelnie owijamy agrowłókniną i związujemy sznurkiem u podstawy krzewu. Dodatkowo obsypujemy podstawę krzewu ziemią ogrodową lub korą sosnową. Niestety, w wyjątkowo mroźne, wietrzne i bezśnieżne zimy, nawet solidne okrycie może nie wystarczyć. Dlatego hortensje ogrodowe najlepiej sadzić na terenach, gdzie rzadko występują mroźne zimy.

Klon japoński – w surowe zimy może przemarzać; szczególnie młodsze okazy lepiej zabezpieczyć przed mrozem.

Klon palmowy – jest dość odporny na zimowe warunki ale lepiej go posadzić w osłoniętych od wiatru miejscach. Najlepiej okryć go biała agrowłókniną lub kapturem ochronnym.

Magnolie – młode rośliny trzeba zabezpieczyć przed mrozem – najlepiej okryć słomą. Sadząc wybrać miejsce osłonięte od silnych wiatrów. W czasie ostrych zim mogą zostać uszkodzone pąki kwiatowe – wtedy magnolie w ogóle nie zakwitną. Wrażliwsze na mrozy są gatunki magnolii purpurowe i pośrednie, mniej japońskie i gwiaździste.

Ostrokrzew – wrażliwe na mrozy; poniżej -15 st.C mogą wymarzać. Najlepsze są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, z niezbyt dużymi wahaniami temperatury. Najlepiej owinąć je słomianymi matami.

Różaneczniki i azalie – należy okopcować suchą ziemią – kopczyk o wys. około 20 cm. można zabezpieczyć dodatkowo gałązkami iglaków.

Róże (Rosa)– to rośliny o majestatycznie pięknych kwiatach i z całą pewnością, choćby jeden krzew znajduje się również w Twoim ogrodzie. Róże wrażliwe na przemarzanie muszą najpierw się zahartować, więc nie należny ich okrywać jak przyjdą pierwsze przymrozki. Do okrywania przystępujemy dopiero pod koniec listopada lub wtedy gdy temperatury w okolicach zera utrzymują się przez kilka dni z rzędu. Inaczej okrywamy róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe inaczej pienne a jeszcze inaczej pnące:

Róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe- zabezpieczamy poprzez kopczykowanie. Polega ono na przysypaniu rośliny 20cm warstwą ziemi. Można także użyć suchych liści, kory, słomy. Na górę można ułożyć stroisz z gałązek świerkowych, co dodatkowo zabezpieczy roślinę oraz poprawi wygląd kopca. Pamiętajmy aby przed usypaniem kopca oberwać wszystkie liście i wybrać już te opadłe. Mogą na nich być choroby grzybowe, które osłabią roślinę. Wiosną usuwamy kopczyk i obcinamy części pędów, które przemarzły (są prawie czarne).

Róże pienne- czyli róże na pniu szczególnie trudno okrywać, gdyż takiej rośliny nie da się kopczykować. Ich pieniek jest również narażony na przemarzanie, dlatego musimy go także osłonić. Najlepiej to zrobić otuliną gąbkową używaną to ocieplania rur. Na górnej części róży zawiązujemy kaptur, do którego wkładamy suche liście lub pokruszony styropian. Gdy palik jest giętki można spróbować go wygiąć ku ziemi, przymocować do podłoża i obsypać ziemią koronę rośliny. Wyginać należy bardzo ostrożnie aby nie złamać róży.

Róże pnące- okrywamy używając agrowłókniny lub maty słomianej. Jeśli roślina pnie się po pergoli, wtedy po obu jej stronach robimy chochoły słomiane oraz przykrywamy matą od góry. Róże, które pną się po ścianie lub ogrodzeniu przykrywamy rozwiniętą matą słomianą. Pamiętajmy także o przysypaniu rośliny 20cm. kopczykiem. Pozwoli to na odrośnięcie rośliny, gdyby jej pędy wymarzły podczas mroźnej zimy.

Surmia Bignoniowa (Catalpa)- młodsze egzemplarze rośliny należy okryć na zimę, starsze egzemplarze nie wymają okrywania

Wrzosy i wrzośce- Coraz częściej modne stały się wrzosowiska. Niestety rośliny wrzosowate równiez wymagają okrycia w naszym klimacie. Dla wrzosów i wrzośców najgroźniejsze są zimne zimowe wiatry, a także okres wczesnowiosenny, kiedy słonce operuje już dość mocno, ale ziemia jest jeszcze zmarznięta (rośliny zaczynają wtedy transpirować, ale korzenie nie mogą pobierać wody, co prowadzi do zasychania roślin).Wrzosy i wrzośce najlepiej okryć po pierwszych przymrozkach. Można wykorzystać jako osłonę gałęzie roślin iglastych, lub użyć juty, agrowłókniny albo tkaniny cieniującej (tzw. cieniówki). Nie wolno natomiast przykrywać wrzosów i wrzośców liśćmi, słomą czy folią – może to powodować gnicie roślin. Okrycie usuwamy z roślin wiosną.