Królowe drugiej połowy lata…

Mowa o jeżówkach, które od kilku lat nie wychodzą z mody i królują w naszych ogródkach między innymi na rabatach naturalistycznych, w towarzystwie innych bylin lub krzewów. Mają one uniwersalne zastosowanie – pasują zarówno do nowoczesnych ogrodów, połączone np. z trawami ozdobnymi, jak i do ogrodów rustykalnych. Co takiego mają w sobie?

Po pierwsze, jeżówki to jednocześnie proste i efektowne rośliny, które odmienią każdą rabatę. Paleta barw w jakich występują, sprawia że każdy znajdzie kolor dla siebie. Dla niezdecydowanych rozwiązaniem mogą być odmiany dwukolorowe. Rodzaje kwiatów też dają nam pewne pole do manewru: mogą to być najbardziej powszechne tzw. „puste” odmiany, półpełne bądź pełne.

Po drugie, byliny te mają niewielkie wymagania glebowe, dobrze zimują, są odporne na choroby czy szkodniki. Dzięki temu, są łatwe w uprawie.

Po trzecie, jeżówki kwitną długo, bo od lipca do października. Cieszą więc nasze oko drugiej połowy lata aż do późnej jesieni.

W swojej ofercie przygotowaliśmy dla Was kilka odmian tych niezwykle efektownych bylin, które kwitnące można obecnie znaleźć w naszej szkółce. A oto one:

Jeżówka ’Parrot’ – dorastająca do 45 cm wysokości, o oryginalnych żółto – czerwonych kwiatach, pojawiających się od czerwca do września. Odmiana dobrze się krzewi.

Jeżówka Fountain Light Purple – nowa odmiana jeżówki o zwartym pokroju, dorastająca do 40 cm wysokości, kwitnąca od czerwca do września w kolorze jasno – różowym.

Jeżówka ’Red Pearl’ – odmiana o sztywnych pędach, dorastająca do 50 cm wysokości. Charakteryzuje się mocno czerwonymi kwiatami pojawiającymi się od lipca do października.

Jeżówka ’Lemon Drop’ – odmiana dorastająca od 40 do 60 cm wysokości, o cytrynowo – żółtej barwie. Roślina kwitnie od lipca do października.

Jeżówka ’Purple Emperor’ pachnąca odmiana, dorastająca do 50 cm wysokości, charakteryzująca się dużymi kwiatami o długich płatkach w ciemno- różowym kolorze. Odmiana kwitnie od lipca do października.

Jeżówka ’Julia’ – odmiana o dużych, intensywnie pomarańczowych kwiatach dorastająca do 60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września.

Jeżówka ’Big Kahuna’ – odmiana o dużych kwiatach oraz ciepłym, pomarańczowo – żółtym kolorze, dorastająca do 50 cm wysokości. Jeżówka ta kwitnie od lipca do września.

Jeżówka ’Meditation White’ – odmiana o zwartym pokroju, białych płatkach oraz żółtym środku. Dorasta od 40 cm do 50 cm wysokości i kwitnie od lipca do września.

Jeżówka ’Green Jewel’ – odmiana dorastająca do 70 cm wysokości, kwitnąca od lipca do września. Jeżówka ta ma oryginalny limonkowo – biały kolor płatków.