Kolor ma znaczenie

          Już od jakiegoś czasu kolor roku wybierany przez firmę Pantone wyznacza trendy w branży modowej, aranżacji wnętrz a nawet ogrodniczej. Specjaliści z amerykańskiej firmy decydując o kolorze roku wnikliwie obserwują zmieniający się świat. Analizują wiele czynników takich jak: warunki społeczno – ekonomiczne, rozwój sztuki, kierunki podróży i wiele, wiele innych. W 2019 roku przy wyborze skupiono się na ogólnoświatowych problemach, związanych z ociepleniem klimatu, zmniejszeniem się liczby gatunków zwierząt i roślin, oraz zanieczyszczeniem wód oceanicznych. Barwa roku ubiegłego ‘Living Coral’ – kolor rafy koralowej, będącej w wielkim niebezpieczeństwie miała swoje konkretnie przesłanie. Co specjaliści firmy Pantone przygotowali dla nas w obecnym roku?

 

KOLOR CLASSIC BLUE

Rok 2020 został rokiem spokojnej i stonowanej barwy ‘Classic Blue’ . Jak co roku wyróżniony kolor niesie ze sobą ważną myśl. Tym razem ma być on wyrazem ludzkich pragnień związanych z tęsknotą za spokojem, stabilizacją i pewnością siebie. Uniwersalny i spokojny kolor ma wzbudzić nasze zaufanie, pomóc się nam zrelaksować i wyciszyć. Barwa jednocześnie skłania do rozmyślań.

„Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Nasączony rezonansem PANTONE 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji”

Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute

W DOMU I W OGRODZIE

Niebieski kolor dobrze wpływa na pracę naszego mózgu i pobudza naszą kreatywność. Dlatego kolor Classic Blue świetnie sprawdzi się w biurze i w pracy. Barwa wprowadza też spokój i harmonię, więc równie dobrze wpasuje się w miejscach przeznaczonych do wypoczynku – sypialni i salonie (choć w dużych przestrzeniach może przytłaczać).

Nieco modnego koloru możemy wprowadzić też do naszego ogrodu. Meble ogrodowe bądź elementy małej architektury w kolorze Classic Blue będą wyglądały ponadczasowo. Poniżej podpowiemy Wam jakie kwitnące rośliny w odcieniu Classic Blue warto wprowadzić w tym roku na swojej rabacie:

  1. SZAFIREK
  2. CEBULICA SYBERYJSKA
  3. HIACYNT
  4. NIEZAPOMINAJKA
  5. HORTENSJA OGRODOWA
  6. UŁUDKA WIOSENNA
  7. OSTRÓŻKA OGRODOWA
  8. WILEC PURPUROWY
  9. LOBELIA