Jałowiec płożący

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis)

To gatunek z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z północnej części Ameryki Północnej, gdzie spotkać go można w naturalnej florze. Jest rośliną powszechnie uprawianą jako roślina ozdobna w wielu krajach, również w Polsce. U typowej, dziko rosnącej formy jego wysokość nie przekracza 45 cm, niektóre ozdobne odpowiedniki są jeszcze niższe.

  

Jałowce płożące to bardzo niskie krzewy płożące się po ziemi (tworzą gęsty dywan, osiągający średnicę  kilku metrów). Liście ułożone są po 4 w okółku, łuskowate, przylegające do pędów. Ciekawostką jest to, że gdy się je zgniecie wydzielają przyjemny zapach. Owocem jest zmięśniała szyszkojagoda. Zaletą jałowców płożących jest całkowita mrozoodporność.

Jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej glebie na stanowisku słonecznym. Ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Świetnie nadaje się na roślinę okrywową. Doskonale wyglądają na skalniakach, można nim obsadzać skały, murki. Dzięki małym wymaganiom glebowym doskonale nadają się również do pojemników i dużych donic na tarasy i patia.

W naszej ofercie dostępne są:

– Jałowiec płożący 'Blue Chip’

Krzew charakteryzuje się niskim, płożącym pokrojem i średnio silnym wzrostem. Po 10 latach uprawy osiąga 0,2 metra wysokości przy średnicy 1,5 metra. Pędy ścielą się po ziemi, a ich końce oraz boczne rozgałęzienia unoszą się lekko ku górze.

   

– Jałowiec płożący 'Golden Carpet’

Płożąca odmiana o dosyć wolnym wzroście, osiągająca po 10 latach 0,1 m wys. przy 1,2 m średnicy. Pędy wałeczkowate, złocistożółte.

    

– Jałowiec płożący 'Ice Blue’

Nowa odmiana o płożącym pokroju i wolnym wzroście, dorastająca po 10 latach uprawy do 0,1 m wysokości oraz 1 m średnicy. Pędy ścielące się nisko przy ziemi, intensywnie ugałęzione, gęsto zakrywające powierzchnię niebieskim kobiercem miękkich gałązek. Najdrobniejsze gałązki wałeczkowate, pokryte intensywnie niebieskimi łuskami, zimą przybierające śliwkowy odcień.

    

 – Jałowiec płożący 'Limeglow’

Odmiana o rozłożystym, ale zwartym pokroju. Po 10 latach uprawy osiąga 0,3 m wysokości i 0,8 m średnicy. Pędy krótkie, wzniesione, rozchodzące się promieniście na zewnątrz, tworzące gniazdowe zagłębienie w środku krzewu. Gałązki liczne, stosunkowo grube, ułożone zgodnie z kierunkiem wzrostu pędów i gęsto wokół nich osadzone.

     

– Jałowiec płożący 'Pencake’ – NOWOŚĆ!

Zimozielony, bardzo wolno i płasko rosnący krzew dorastający zaledwie do 5-6 cm wysokości a po około 10 latach osiągający średnicę do 90 cm. Igły krótkie, długości do 7 mm, wiosną szaroniebieskie, późną jesienią i zimą stają się szaro – fioletowe. Mało wymagająca co do rodzaju podłoża, ale preferuje gleby lekkie.

   

– Jałowiec płożący 'Prince of Wales’

Bardzo niski krzew o płożącym pokroju i dosyć wolnym wzroście. Osiąga po 10 latach 0,1 m wys. przy 1,5 m średnicy. Pędy dosyć sztywne, ulistnienie zielone. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe.

  

– Jałowiec płożący 'Wiltonii’

Odmiana o płożącym pokroju, dosyć silnym wzroście, osiągająca po 10 latach 0,1 m wys. przy 2 – 2.5 m średnicy. Pędy wałeczkowate, pełzające po ziemi, zabarwienie niebieskawo-zielone.