„Zamiłowanie do ogrodnictwa jest jak nasiono: raz wysiane nigdy nie przestanie rosnąć”
Gertrude Jekyll
Potwierdzamy. Z pasją do ogrodu i roślin nie można wygrać, a luty to odpowiedni moment na wysiew pierwszych nasion. Wielu z Was planuje już pierwszy wysiew, bądź właśnie jest w jego trakcie.
Co jednak, gdy na naszej drodze pojawią się trudności? Jakie błędy popełniamy przy produkcji własnej rozsady?
SIEJEMY ZA GĘSTO – jak sami przekonaliśmy się już nie raz – więcej wcale nie oznacza lepiej – tak jest również w przypadku siewu nasion. Musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem rośliny będą potrzebowały więcej miejsca, wody, światła i składników odżywczych – a więc zaczną ze sobą konkurować. Staną się wówczas wydłużone i osłabione, a ich jakość znacznie spadnie.
NIEPRAWIDŁOWO PODLEWAMY – nasze przyszłe rozsady powinny być systematycznie nawadniane. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni i w rezultacie zamieranie roślin, natomiast brak odpowiedniej ilości wody znacznie opóźnia ich wzrost. Aby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody, skrzynki z nasionami możemy przykryć przezroczystą folią. Ważne by podlewać je również odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
ZA MAŁO ŚWIATŁA – za mała ilość światła, jaka wystąpić może przy słabo oświetlonym miejscu bądź zbyt wczesnym siewie, wpływa niekorzystnie na proces fotosyntezy – nasze rośliny przestają rozwijać się i rosnąć. Dlatego jasny, widny parapet będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszych skrzynek.
ZA MAŁO CIEPŁA – gleba w jakiej kiełkują nasiona powinna być ciepła – optymalna temperatura w jakiej będziemy hodować nasze nowo posiane nasiona powinna wynosić 18-21°C. Uważajmy na chłodne podmuchy powietrza z rozszczelnionych lub uchylonych okien, które mogą uszkodzić nasze wrażliwe siewki.
WYBIERAMY NIEPRAWIDŁOWE PODŁOŻE – jeżeli wysiewamy nasiona w zbyt ciężkiej, słabo rozdrobnionej ziemi, nasze nasiona będą miały utrudniony start. Najlepiej skorzystać z gotowych podłoży ogrodniczych, przeznaczonych do wysiewu nasion. Podłoża te są lekkie i mają drobnoziarnistą strukturę, co sprzyja kiełkowaniu nasion i ukorzenianiu się roślin.