Hortensja ogrodowa królowa Lipca

 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) jest krzewem osiągającym do 1,5 m wysokości. Nazwa hortensja oznacza “wodny krzew”. Typowa forma pochodzi z wschodniej i południowej Azji, jednak nasze ogrody zdobią zazwyczaj kultywary i mieszańce z hortensją kosmatą (Hydrangea aspera). Kwiaty hortensji ogrodowych są zebrane w bardzo ozdobne, kuliste, wypukłe i gęste baldachogronach w odcieniach bieli, różu i błękitu. Kwitnie od lata,aż do przymrozków. Liście  są owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, zazwyczaj ciemnozielone, choć u niektórych mogą mieć jasne przebarwienia.

     

Preferuje gleby żyzne i próchnicze, źle rośnie na glebach gliniastych i ciężkich. Podłoże powinno być kwaśne (pH wynoszące od 4,5 do 5,5). Warto pamiętać że kiedy liście stają się żółte należny zmienić jej odczyn gleby z zasadowej na kwaśny za pomocą torfu kwaśnego. Najlepiej rośnie w półcieniu, gdzie łatwiej utrzymuje wilgoć gleby, chociaż obficiej kwitnie w słońcu.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji?

Na kolor kwiatów hortensji możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź ałunu glinowego w ilości około 10 – 15g na roślinę.

Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści – liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają.