„Drzewo chusteczkowe”

Davidia chińska 'Sonoma’ (Davidia involucrata’Sonoma’) to kolekcjonerskie i rzadko spotykane drzewo. W momencie kwitnienia sprawia wrażenie jakby powieszono na nim mnóstwo białych chusteczek. Kołysane przez wiatr dają efekt, dzięki któremu roślinie nadano wiele potocznych nazw takich jak: „drzewo chusteczkowe”, „drzewo duchów”, „panna z welonem” bądź „gołębie drzewo”.

W naszym klimacie davidia dorasta od 5 do 10 metrów wysokości. Jej pokrój jest początkowo stożkowy, następnie nieco się zaokrągla. Młode liście tej rośliny są koloru brązowego, następnie ciemno – zielone, by jesienią z kolei przebarwić się na żółto – pomarańczowo. Są one dość spore i szeroko-jajowate.

Davidia ‘Sonoma’ zakwita w maju bądź czerwcu – dość szybko, nawet w drugim roku po szczepieniu. Choć kwitnie bardzo obficie jej kwiaty są dość niepozorne, o średnicy ok. 3 cm, zebrane w główkowate kwiatostany. Największą ozdobą rośliny są śnieżnobiałe liście wspierające u podstawy kwiatostanu, zwane podsadkami, pojawiające się w tym samym czasie co kwiaty. Z reguły występują po dwie przy każdym kwiatostanie. Są zrośnięte, a ich długość dochodzi nawet do 20 cm.

Davidia preferuje żyzne, próchniczne oraz odpowiednio wilgotne podłoże. Może rosnąć w słonecznym lub półcienistym stanowisku. Ważne by było ono osłonięte od wiatru. Szczególną troską należy otoczyć młode egzemplarze, które wymagają starannego okrycia na zimę.

Roślina ta najlepiej wygląda w eksponowanym miejscu w ogrodzie, posadzona jako soliter.

Sadzonki Davidii chińskiej ‘Sonoma’ są dostępne w naszej szkółce. Zapraszamy.