Domki i hotele dla najmniejszych

Mogą być piękną ozdobą zimowego ogrodu i jednocześnie zaproszeniem dla malutkich a zarazem wielkich sprzymierzeńców naszych ogrodowych 'czterech kątów’.  O owadach pożytecznych i ptakach warto pamiętać w zimie, gdyż w sezonie ich pomoc może nam się bardzo przydać. 

DOMKI DLA OWADÓW POŻYTECZNYCH

Dzięki umieszczeniu w ogrodzie domków dla owadów pożytecznych i motyli zapraszamy te małe zwierzątka do naszych ogrodów oraz pomagamy im przetrwać zimę. Musimy pamiętać, że owady te umożliwiają powstanie owoców w naszym sadzie, a ich pomoc w walce ze szkodnikami jest bezcenna. Warto już teraz pomyśleć o pszczołach murarkach, złotookach, biedronkach czy innych pożytecznych owadach i zaplanować nasadzenia z roślin kwitnących, miododajnych czy nawet pokusić się o założenie łąki kwietnej.

DOMKI DLA PTAKÓW

Zapewniają ptakom ochronę przed drapieżnikami, oraz ochronę przed chłodem i deszczem. Domki dla ptaków to też świetne miejsce lęgowe oraz do wychowania potomstwa. Zapraszając ptaki do swojego ogrodu otrzymujemy możliwość słuchania ich pięknego śpiewu a nawet podglądania ich zwyczajów. Jednak najważniejszym aspektem sprowadzenia tych niewielkich i niepozornych zwierząt jest ich ogromna pomoc w walce ze szkodnikami i komarami.

DOMKI DLA WIEWIÓREK

Chcąc zaprosić sprytną i zwinną, rudą wiewiórkę do swojego ogrodu dobrze jest założyć dla niej budkę wysoko w koronach drzew, na ile to możliwe z dala od zabudowań.