Dlaczego warto sadzić rośliny cebulowe?

Wielkimi krokami zbliża się do nas jesień, a więc dobry czas dla sadzenia roślin cebulowych kwitnących wiosną. We wrześniu i październiku możemy pomyśleć już o tym żeby nasz ogród zachwycał kwiatami tą wczesną porą roku, kiedy większość roślin dopiero zaczyna się rozwijać, a niektóre znajdują się jeszcze pod śniegiem. 

Dzięki posadzeniu cebulek jesienią, dbamy więc o walory dekoracyjne ogrodu wiosną. Nie każdy wie, że ogromnie pomagamy również w ten sposób pszczołom. Wczesna wiosna to dość trudny czas dla tych cennych owadów, gdyż niewiele roślin wówczas kwitnie. Pszczołom rozpoczynającym pierwsze wyloty niezwykle potrzebny jest pokarm, by przetrwać niekorzystny okres oraz by zapoczątkować nowe pokolenia.

Rośliny cebulowe kwitnące wczesną wiosną są znakiem, że przyroda budzi się już do życia. Budzą się również pszczoły potrzebujące pożywienia. Jakie więc rośliny posadzić jesienią by pomóc tym niewielkim owadom od których zależy nasze istnienie na Ziemi? 

  • Śnieżyczka przebiśnieg – pierwsze źródło pożywienia dla pszczół w postaci nektaru i pyłku. Pierwsze kwiaty tej rośliny pojawiają się jeszcze zanim stopnieje śnieg. Jest to jedna z niewielu roślin cebulowych tolerujących wilgotne stanowisko uprawy. Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną chronioną. 
  • Cebulica syberyjska – roślina o pięknych, dzwonkowatych kwiatach zaczynająca kwitnąć po przekwitnięciu przebiśniegów. Najlepiej wygląda w ogródkach skalnych, posadzona w towarzystwie krzewów. 
  • Krokus (szafran) – kwitnie w marcu i niezwykle dekoruje nasz trawnik wczesną wiosną. Pyłek tych roślin ma dla pszczół wysoką wartość odżywczą i jest przez nie chętnie zbierany. Kwiaty krokusa mogą być również nocnym schronieniem dla owadów zapylających. Roślina ta w miejscu swojego naturalnego występowania (Tatry) znajduje się pod ochroną. 

Cebule wyżej wymienionych roślin oraz inne znajdziecie w naszej szkółce. Zapraszamy ! 🙂 🙂 🙂