Orientalne drzewko

Mowa o dereniu pagodowym 'Variegata’ (Cornus controversa 'Variegata’), niezwykle efektownej roślinie, która dzięki poziomemu ułożeniu gałązek oraz ciekawym ulistnieniu zachwyca swoim eleganckim wyglądem. Co warto wiedzieć o tej oryginalnej roślinie, jeśli chcemy zaprosić ją do swojego ogrodu?

Dereń pagodowy 'Variegata’ w naszym klimacie dorasta od 3 do 6 m wysokości i jest jeszcze dość rzadko spotykaną rośliną.

Ciekawostka: W Chinach, Japonii oraz Korei dereń pagodowy jest dużym drzewem, dorastającym do 20 metrów wysokości.

Równomiernie rozłożone piętra poziomo ułożonych gałęzi stanowią największą ozdobę rośliny. Dlatego dereń pagodowy bardzo ładnie wygląda w stanie bezlistnym oraz gdy wypuszcza liście. Dodatkową ozdobą tej rośliny jest biało obrzeżone ulistnienie. W maju i czerwcu ukazują się kremowe, baldachowate kwiatostany, natomiast w sierpniu i wrześniu niebieskoczarne, niewielkie owoce.

Dereń pagodowy najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym i zacisznym, osłoniętym od mocnych promieni słonecznych oraz silnych, zimowych wiatrów. Młode egzemplarze wymagają osłony na zimę.

Roślina ta wymaga żyznych, próchnicznych gleb, które jednocześnie powinny być wilgotne i przepuszczalne. Dereń może rosnąć zarówno w kwaśnym jak i obojętnym podłożu.

Dereń pagodowy należy sadzić pojedynczo, w eksponowanych miejscach. Doskonale nadaje się do ogrodów orientalnych i japońskich. Ta niezwykła roślina może zagościć w naszym ogrodzie przydomowym i świetnie w nim wyglądać pod warunkiem, że będzie miała dostateczną ilość miejsca na ukazanie swojej ażurowej korony.

Ciekawostka: Dereń pagodowy 'Variegata’ dostał nagrodę AGM wyróżnienie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

Derenia pagodowego 'Variegata’ mamy w swojej ofercie w doniczce 7,5 l, o wysokości około 60 – 70 cm.