Czy brązowiejące liście to objaw choroby?

 

 

Przełom sierpnia i września to dość trudny czas dla roślin w naszych ogrodach. Po obfitych deszczach, suszach i palącym słońcu na roślinach najczęściej zaczynają pojawiać się różnego rodzaju przebarwienia, bądź plamy.

Występowanie plam lub przebarwień na liściach nie zawsze jest objawem choroby grzybowej… niekiedy wynika ze złej pielęgnacji, niedoboru pokarmowego, złej pogody lub po prostu jest procesem fizjologicznym. Warto zatem przed opryskiem chemicznym poobserwować roślinę.

Gdy zaczynają zasychać końcówki liści , przyczyną może być zbyt suche podłoże lub powietrze. Gdy na liściach pojawią się jasne plamy po czym w ciągu  1-2  dni zaczynają brązowieć, oznaką może być przypalenie słoneczne. Liście mogą zasychać również po przesadzeniu, lub źle wykonanym oprysku.

Gdy infekcja zaczyna się rozprzestrzeniać należny rozpoznać jej objawy aby dobrać odpowiedni środek chemiczny z grupy fungicydów. W okresie letnim najczęstszymi chorobami grzybowymi są: mączniak prawdziwy i rzekomy, rdza, sucha zgnilizna, szara pleśń, czarna plamistość, fytoftoroza, zaraza ogniowa.

  • mączniak prawdziwy– najczęściej atakuje winorośl, spotykany na roślinach zarówno ozdobnych jak i na roślinach jadalnych. Objawem tej choroby jest biały nalot na wierzchniej stronie liścia, który w ciągu kilku dni staje się coraz bardziej brązowawy. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko, szczególnie w okresach kiedy występuje duża wilgoć i wysokie temperatury powietrza.

      

  • mączniak rzekomy–  najczęściej atakuje: magnolie,azalie i róże. Objawem towarzyszącym  jest obecność tłustych oliwkowych plam na powierzchni liścia oraz grzybni po spodniej stronie liścia. Bardzo często grzybnia ta jest słabo widoczna i w początkowym okresie pojawia się przede wszystkim na obrzeżach plam. Mączniak rzekomy rozwija się po okresach deszczowych, gdzie na liściu utrzymuje się jeszcze woda, a temperatura szybko wzrasta.

    

  • rdza– objawem tej choroby są charakterystyczne żółte plamki na spodniej lub wierzchniej stronie liścia, które  z czasem rudzieją, następnie brązowieją i zasychają. Choroba szczególnie groźna dla traw ozdobnych, jabłoni ozdobnych, porzeczek, róż, niektórych gatunków sosen. Choroba ta rozwija się w wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności.

    

  • sucha zgnilizna– To choroba dotykająca głównie rośliny jadalne. Objawia się brązowawymi lub białymi plamami na liściach. W środku plamek widoczne są zarodnie grzybni- „czarne kropeczki”. Pierwsze stadium chorobowe można dostrzec na pędach w postaci plam wczesną wiosną.

    

  • szara pleśń– charakteryzuje się szarym, puszystym, pylącym nalotem, oraz brunatniejącymi plamami na łodygach. Porażone szarą pleśnią pąki kwiatowe brunatnieją i zamierają, zaś owoce gniją. Warunki sprzyjające pojawieniu się choroby to wzrost temperatury i wilgotności. Źródłem naturalnym występowania zarodników szarej pleśni są martwe części roślin, które pozostały po zeszłym sezonie.

    

  • czarna plamistość– pierwsze objawy choroby są widoczne zwykle na górnej stronie starszych liści. Pamiętać trzeba jednak, że zarodniki dostają się najpierw na spodnią stronę liścia z ziemi. Dzieje się tak podczas deszczu lub niewłaściwego podlewania. We czesnym stadium choroby zauważyć można różnej wielkości okrągłe ciemnobrunatne plamy, z zarodnikami. Porażone liście żółkną, zwijają się i opadają przedwcześnie. Chore rośliny mają znacznie ograniczony wzrost oraz słabo kwitną.

    

  • fytoftoroza– Choroba szczególnie niebezpieczna dla roślin iglastych, dotyka również rośliny liściaste. Warunkach wysokiej wilgotności powietrza, zalegającej wody w glebie i temperaturze powyżej 20 st.C rozwija się w szybkim tempie. Objawem chorobowym są plamistości, na korzeniach i podstawie pędu, wraz z rozwojem postępująca zgnilizna rozszerza się, łodygi brązowieją i zamierają. Na iglakach fytoftoroza objawia się charakterystycznym żółknięciem igieł. W ciągu kilku tygodni od porażenia, choroba może na tyle się rozprzestrzenić wewnątrz rośliny, aby doprowadzić do jej całkowitego zamierania.

    

  • zaraza ogniowa– atakuje nadziemne części roślin. W pierwszej kolejności widoczne objawy pojawiają się na młodych części roślin, następnie pojawiają się na konarach oraz pniach. Pierwsze oznaki zarazy widać na kwiatach, które więdną, brązowieją i zamierają. Porażone organy przybierają intensywnie zielony kolor i sprawiają wrażenie nasyconych wodą. Następnie liście drzew pokrywają się ciemnoczerwonymi lub czarnymi plamami i zwijają się, jakby były opalone ogniem. Wiosną, gdy temperatura osiąga 18°C, zaczynają się rozmnażać zarodniki. Rozprzestrzenianiu się patogenów sprzyjają deszcz i wiatr, jak również działalność ptaków i owadów.

    

Jeżeli Państwo zauważą jakiekolwiek objawy chorób grzybowych w swoim ogrodzie,  bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka ochrony roślin. Jeśli chcecie skorzystać z naszego doradztwa, pomocne jest zabranie ze sobą liścia lub pędu, na którym widoczny jest objaw choroby. Na tyle, na  ile nasza wiedza i doświadczenie nam pozwolą, chętnie pomożemy:)