You are currently viewing Czas na liściasty żywopłot!

Czas na liściasty żywopłot!

Żywopłoty, jako część założenia ogrodowego były znane już w odległych czasach.
Niegdyś, stosowane w parkach i ogrodach przypałacowych spełniały raczej funkcję podziału nasadzeń, podkreślenia szlaków komunikacyjnych lub granic obiektu.

Dziś żyjemy w czasach, w których sporo z nas nad wyraz ceni sobie prywatność.
Dlatego żywopłoty planuje się raczej wzdłuż ogrodzenia po to by ochronić się przed… sąsiadami.
Inne powody z jakich decydujemy się na zielone przesłony to ochrona przed hałasem, zanieczyszczeniami oraz wiatrem.

Słysząc słowo ‘żywopłot’ pierwszym skojarzeniem jakie nasuwa się na myśl jest żywotnik zachodni ‘Smaragd’. Zimozielony, szybko rosnący, o żywym, zielonym kolorze. To przymiotniki będące zaletami słynnej tuji szmaragdowej. Jednak pojawiające się w ostatnim czasie choroby i szkodniki kultowej, żywopłotowej odmiany, oraz fakt, że rośnie już dosłownie w każdym ogrodzie sprawia, że szukamy nowych, lepszych rozwiązań.

Świetnym wyborem na oryginalny żywopłot jest grab pospolity (carpinus betulus). To rodzimy gatunek dlatego jego atutem jest świetne przystosowanie do naszego klimatu

Wielką zaletą tej rośliny, jest też wysoka tolerancja na zacienienie. Cecha ta wyróżnia graba spośród innych roślin liściastych, i sprawia, że z powodzeniem może być sadzony w słonecznych, jak i mniej oświetlonych częściach ogrodu. 

Grab cięty regularnie, szybko się zagęszcza tworząc zwartą, nieprzepuszczalną ścianę, chroniącą wnętrze ogrodu przed zanieczyszczeniami oraz mocnym wiatrem. Liście grabu jesienią przebarwiają się na żółto, następnie zasychają i częściowo utrzymują się na pędach, dlatego grabowy żywopłot tworzy przesłonę również w zimie (choć jest ona lekko ażurowa).

Grab pospolity jest rośliną odporną na choroby oraz szkodniki

Żywopłot z grabu pospolitego może sprawdzić się w różnego rodzaju ogrodach. Formowany, świetnie pasuje do nowoczesnych założeń ogrodowych, a także w angielskim stylu. Pozostawiony luźno, znajdzie natomiast zastosowanie w naturalistycznych oraz rustykalnych ogrodach. 

Pamiętajmy, że zadbany żywopłot to wizytówka naszego ogrodu. Opisany powyżej grab pospolity łączy w sobie wiele zalet (ładny wygląd, odporność na szkodniki, choroby oraz warunki klimatyczne, cienioznośność, szybki wzrost), dlatego jest doskonałą rośliną żywopłotową. 

CIEKAWOSTKA

Czy wiecie, że…
Grab pospolity nazywany „żelaznym drzewem” jest najtwardszym rodzimym drzewem w Polsce?

 

Zapraszamy po sadzonki do naszej szkółki.