Czas na cebule!

Chcesz mieć piękny ogród wiosną? Sadź razem z nami! W naszej szkółce rozpoczął się sezon na cebule kwiatowe. Mamy dla Państwa kilka rad jak uzyskać piękny ogród wiosną z pomocą cebul kwiatowych:

DSC_0080
DSC_0083
DSC_0082

-Rośliny cebulowe należy sadzić na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Cebule kwiatowe doskonale wyglądają pod koronami dużych drzew. Warto pamiętać o tym, że cebule kwiatowe najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych, a sadzenie cebul w rzędach lub w okręgach wygląda nienaturalnie.

-Głębokość sadzenia cebul kwiatowych zależy od wielkości cebul. Narcyz, pustynnik i szachownica powinny być sadzone najwcześniej, bo już na przełomie sierpnia i września. Pozostałe cebule (czosnek, rannik, szafirek, irys, cebulicę, hiacynt, krokus, przebiśnieg i tulipan) należy sadzić na przełomie września i października, na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Na glebach piaszczystych cebule należy posadzić głębiej, na gliniastych – płycej.

-Wykopywanie  i przechowywanie cebulek. Cebulki należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Wykopane cebule należy pozostawić do obeschnięcia na 2 – 3 tygodnie. Po tym czasie cebule należy oczyścić z ziemi, resztek liści i korzeni. W przypadku narcyzów nie usuwamy korzeni!

-W czerwcu/lipcu rośliny cebulowe (kwitnące wiosną) kończą wegetację i wchodzą w stan spoczynku. Warto wykopać cebule, gdyż w warunkach nadmiernej wilgotności i przy wysokiej temperaturze, mogą powstawać zgnilizny. Przy wykopywaniu usuwamy również chore cebule oraz oddzielamy cebule przybyszowe. Cebule przebiśniegów należny wykopać w czerwcu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Gdy cebule kwiatowe mają zabarwienie ciemnobrązowe – można je wykopać.

Pamiętaj!

-Cebule warto posadzić w plastikowych koszykach – dzięki temu łatwiej będzie je znaleźć podczas wykopywania.

-Warto pamiętać, aby cebulki dobrze opisać, co będzie pomocne przy planowaniu kolejnych nasadzeń.

-Co roku należy wykopywać tulipany, hiacynty co 1 – 2 lata, narcyzy co 2 – 4 lata. Pozostałe  należy wykopywać wtedy, gdy zaczną słabiej kwitnąć, w wyniku ich nadmiernego zagęszczenia.

-Rośliny cebulowe kwitnące wiosną rosną intensywnie przez 3 – 4 miesiące, po czym ich liście zaczynają zasychać – wyglądają wtedy mało dekoracyjnie.