Czarne 'kotki’ wierzby 'Melanostachys’

Włochate bazie na wierzbie to jeden z symboli wiosny. Pięknie zdobią one pędy tych liściastych drzew i krzewów w marcu i kwietniu. Jak się okazuje, baziowe ‘kotki’ nie muszą być biało – szarego koloru, jak to zazwyczaj bywa. Jedną z ciekawszych odmian wierzby, o oryginalnych czarnych kotkach jest wierzba smukłoszyjkowa ‘Melanostachys’ (Salix gracilistyla 'Melanostachys’). Naturalne jej stanowisko znajduje się w Azji, natomiast w Polsce jest jeszcze rzadko spotykana.

POKRÓJ I CHARAKTERYSTYKA

Wierzba ‘Melanostachys’ dorasta do ok. 1,5 m wysokośći, a jej pędy są wzniesione. Czarne ‘kotki’ tej odmiany pojawiają się w marcu i kwietniu. W miarę przekwitania przybierają one czerwoną barwę, natomiast podczas pylenia złotą. Ulistnienie wierzby jest żywo zielone.

WYMAGANIA

Miejsce odpowiednie dla tej niezwykłej odmiany to oczywiście słoneczne i wilgotne stanowisko. Jeśli chodzi o podłoże toleruje wszelkie gleby oraz jest odporna na zanieczyszczenia środowiska. Jest w pełni mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE

Wierzba ‘Melanostachys’ ma zastosowanie w ogrodach przydomowych i terenach zieleni. Najlepiej prezentuje się przy oczku wodnym lub na brzegu stawu.

Nasza szkółka posiada w sprzedaży wyżej opisaną odmianę wierzby. Zapraszamy do Zielonych Kątów.