You are currently viewing Chryzantemy – niedoceniane piękności z Dalekiego Wschodu

Chryzantemy – niedoceniane piękności z Dalekiego Wschodu

Wielkimi krokami zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.
W tych dniach szczególniej niż w inne dni w roku pamiętamy o zmarłych – odwiedzamy ich groby, przyozdabiamy je i zapalamy znicze. W Polsce do listopadowych dekoracji wykorzystuje się chryzantemy – piękne, trwałe i obficie kwitnące mimo niższych, jesiennych temperatur rośliny. Choć są wyjątkowe, kolorowe i energetyczne kojarzą się dość smutno, bo z listopadowymi świętami pamięci o zmarłych. Chryzantemy są w naszym kraju symbolem przemijania.
Zupełnie odwrotnie postrzega się je w Azji, gdyż są tam symbolem długowieczności, zdrowia, radości i dobrobytu. Azjaci doceniają i uprawiają chryzantemy od bardzo dawna.

„Spokojne, powolne i regularne rozwijanie się płatków chryzantemy, to naturalne odbicie doskonałości „

Konfucjusz

Różnorodność koloru, wielkości i rodzaju kwiatów, oraz późny termin kwitnienia sprawia, że te niezwykłe rośliny wzbudzają coraz większe zainteresowanie również w Europie. W naszym kraju także z dużym opóźnieniem, ale w końcu zaczyna się dostrzegać walory chryzantem. Coraz częściej pojawiają się jesienią w naszych ogrodach, jako rośliny ozdobne. Na rabatach, w połączeniu z kwitnącymi, jesiennymi bylinami oraz trawami, a także w ozdobnych donicach wyglądają zdecydowanie zjawiskowo. Chryzantemy nadają się też na kwiat cięty i pojawiają się już w bukietach okolicznościowych (również ślubnych). 

Poniżej przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek na temat pochodzenia i historii tych niedocenianych piękności z Dalekiego Wschodu...

Czy wiecie, że…

  • Chryzantemy występują naturalnie w Japonii, Chinach i Korei, ale mało kto wie, że w Polsce też mają swoje naturalne stanowisko – w Pieninach możemy spotkać chryzantemę Zawadzkiego (Dendranthema Zawadskii), która jest ciekawostką florystyczną tego obszaru. 
  • Nazwa rośliny pochodzi z języka greckiego i oznacza złoty (chrysos) i kwiat (anthos)
  • Legendy głoszą, że pierwsze chryzantemy znaleziono na tajemniczej wyspie bogów, a w ich kwiatach schowano klucz do nieśmiertelności. 
  • W Japonii wierzono, że obmycie się rosą zebraną z kwiatów tych niezwykłych roślin zapewni zdrowie i długowieczność. Ich właściwości lecznicze doceniali już starożytni Chińczycy, którzy uprawiali chryzantemy już 2 tysiące lat temu (dla porównania, w Europie chryzantemy są znane dopiero od 300 lat).
  • W Japonii złota chryzantema jest symbolem Słońca (dzięki promieniście ułożonym płatkom) oraz cesarza, który zasiada na „chryzantemowym tronie” oraz wręcza najważniejsze w kraju odznaczenie – Najwyższy Order Chryzantemy. 
  • Dziewiątego września w Japonii obchodzone jest Święto Chryzantem (Kiku no sekku).
  • W kulturze orientalnej chryzantemy spełniają podobną rolę jak róże w kulturze Europy czy Ameryki – tak samo interpretuje się kolor ich kwiatów: biała chryzantema symbolizuje prawdę, żółta zakochanie bądź zazdrość, a czerwona jest wyznaniem miłości. 

Zapraszamy po chryzantemy wielkokwiatowe, średniokwiatowe i drobnokwiatowe do naszego punktu sprzedaży.