You are currently viewing Buk pospolity i jego odmiany

Buk pospolity i jego odmiany

Buki doskonale nadają się na żywopłoty i szpalery. Drzewa łatwe w uprawie, wymagają stanowiska słonecznego i półcienistego, gleby przepuszczalnej o obojętnym odczynie. Polecane do obsadzeń w parkach i dużych ogrodach oraz jako drzewo soliterowe, alejowe lub osłonowe.

Odmiany dostępne:

  • Buk pospolity 'Dawyck Purple’-  Duże drzewo o wąsko kolumnowej lub stożkowej koronie. Dorasta do 15 m wysokości i 3 m szerokości po 30 latach. Liście ciemnoczerwone, błyszczące, jesienią przebarwiające się na jasno brązowo.
  • Buk pospolity 'Dawyck Gold’- Wysokie drzewo o wąskiej, kolumnowej lub stożkowej koronie. dorasta do 15 m wysokości i 3 metry szerokości po okołu 30 latach. Młode liście intensywnie złocistożółte, później stopniowo zielenieją. Przebarwienie jesienne żółte.
  • Buk pospolity 'Purple Fountain’- Czerwonolistne drzewo o gałęziach zwisających do ziemi i charakterystycznie przewieszającym się wierzchołku. Dwudziestoletnie egzemplarze mają ok. 4-5 metrów wysokości i od 1,50- 2 metra szerokości.  Liście ciemnoczerwone, błyszczące jesienią przebarwiają się na czerwono. Nadaje się do małych ogrodów przydomowych.
  • Buk pospolity 'Purpurea Pendula’- Wolno rosnące drzewo o zwisającej, parasolowatej koronie. Zazwyczaj szczepiony na wysokości od 160-200 cm. Korona od miejsca szczepienia bez podpinania osiągnie wysokość do 100 cm. Aby uzyskać wyższą koronę należy główny pęd podpiąć do tyczki bambusowej. Liście ciemnoczerwone, jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowy. Doskonałe drzewo do małych ogrodów przydomowych, jako silny akcent kolorystyczny.
  • Buk pospolity 'Tricolor’- Duże drzewo o silnie zaokrąglonej koronie i efektownym zabarwieniu liści. Po dziesięciu latach osiąga koło 5 m wysokości docelowo duże drzewo. Liście na wiosnę są purpurowe, błyszczące o różowej obwódce, później zielenieją a brzegi robią się bielsze.Polecana do zestawień kolorystycznych w dużych ogrodach.