You are currently viewing Brunnera wielkolistna 'Variegata’

Brunnera wielkolistna 'Variegata’

Cieniste i półcieniste stanowiska w naszych ogrodach nie są zazwyczaj łatwymi do zagospodarowania terenami. Brak słońca wiąże się z nieco mniejszym polem do manewru pod względem doboru kwitnących roślin, które tak kochamy. Nie należy się jednak poddawać. Można połączyć piękne kwiaty z wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi. Tak jest w przypadku brunnery wielkolistnej 'Variegata’, którą zamierzamy Wam właśnie przedstawić. 

Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla) 'Variegata’ to bylina ozdobna przede wszystkim z dużych, sercowatych, zielonych oraz grubo „pomalowanych” na brzegach białym obrzeżeniem liści. Nie można zapomnieć jednak o jej wyjątkowych, błękitnych kwiatach, podobnych do kwiatów niezapominajki, pojawiających się przed rozwojem liści na przełomie kwietnia i maja. Brunnera kwitnie nawet do 3 tygodni. 

Czy wiecie, że…

… Brunnera wielkolistna ze względu na podobieństwo w czasie kwitnienia do kwiatów niezapominajki oraz pochodzenie z obszarów Kaukazu nazywana jest niezapominajką kaukaską. 

Brunnera preferuje stanowiska cieniste i półcieniste oraz wilgotne gleby. Roślina ta jest odporna na mróz i dekoracyjna aż do pierwszych przymrozków. Dorasta do 30 cm wysokości i 80 szerokości. 

Brunnera wielkolistna 'Variegata’ świetnie sprawdzi się jako bylina zadarniająca w cienistych zakątkach ogrodu. Dobrze wygląda pod krzewami oraz przy oczkach wodnych. Nadaje się także do sadzenia w pojemnikach

Zapraszamy po sadzonki do naszej szkółki.