Borówka wysoka ′Spartan′ – wcześnie dojrzewająca

Borówka wysoka ′Spartan′ – wcześnie dojrzewająca
Vaccinium corymbosum

Krzew rośnie silnie dorastając do 200 cm. Cechuje go wzniesiony pokrój, dość luźna korona i sztywne, grube pędy. Roślina zakwita dość późno, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia kwiatów przez przymrozki. Dojrzewa kilka dni po ′Earliblue′, najczęściej w drugiej połowie lipca. Owoce o zróżnicowanej wielkości zebrane w niewielkie i luźne grona. Jagody są duże, nieco spłaszczone, ciemnoniebieskie z popielatym nalotem. W smaku słodkie, lekko kwaskowe, zaliczane do najsmaczniejszych wczesnych odmian.
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych. ′Spartan′ jest dostatecznie wytrzymała na mróz.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.