Borówka wysoka ′Rubel′ – późno dojrzewająca

Borówka wysoka ′Rubel′ – późno dojrzewająca
Vaccinium corymbosum

′Rubel′ to jedna z pierwszych odmian zarejestrowanych z nazwą, która przeżywa renesans ze względu na wyjątkowe cechy użytkowe. Krzew jest wysoki i dorasta do 210 cm wysokości. Charakteryzuje się wyrównanym i wysoki plonem. Małe, ciemne i smaczne jagody zebrane są w długie luźne grona. Dodatkową cechą tej odmiany jest wyjątkowo wysoka zawartość antyoksydantów w owocach. Ponadto wykazuje dużą mrozoodporność (od -28 ° do – 34 °C).
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.