Borówka wysoka ′Patriot′ – wcześnie dojrzewająca

Borówka wysoka ′Patriot′ – wcześnie dojrzewająca
Vaccinium corymbosum

’Patriot’ jest średnio rosnący krzewem, o wzniesionym pokroju. Dorasta do wysokości 120cm, a w optymalnych warunkach do 180cm. Granatowe owoce zaczynają dojrzewać na początku lipca. Odmiana bardzo plenna. Owoce są duże, owalne i lekko spłaszczone. Ponadto są one jędrne i bardzo aromatyczne. Wyjątkowo smaczne jagody zebrane są w duże, skupione grona i dojrzewają pod koniec lipca. Owoce z późniejszych zbiorów są drobniejsze. Odmiana zaliczana jest do najcenniejszych z wcześnie dojrzewających. ′Patriot′ zachowuje mrozoodporność do -34 °C.
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.