Borówka wysoka ′Earliblue′ – wcześnie dojrzewająca

Borówka wysoka ′Earliblue′ – wcześnie dojrzewająca
Vaccinium corymbosum

Jest to krzew silnie rosnący o wyprostowanych pędach. Co roku tworzy dużo młodych pędów, co sprzyja obfitemu owocowaniu. Kwitnie w ostatnich dniach maja lub na początku czerwca. Natomiast owoce zaczynają dojrzewać w połowie lipca. Owoce pokryte są silnym, niebieskim nalotem. Jagody są aromatyczne, smaczne i bardzo słodkie o dużej i średniej wielkości. Dojrzewają sukcesywnie. Owoce z drugiego i trzeciego zbioru mogą być drobniejsze.
Odmiana cenna z uwagi na dużą plenność, wczesne owocowanie oraz wysoką odporność na mróz.
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.