Borówka wysoka ′Duke′ – wcześnie dojrzewająca

Borówka wysoka ′Duke′ – wcześnie dojrzewająca
Vaccinium corymbosum

′Duke′ jest uznawana za najlepszą wcześnie owocującą odmianę. Rośnie bardzo silnie dorastając do 180 cm wysokości. Charakteryzuje się luźnym i kulistym pokrojem. Zakwita później w stosunku do innych wczesnych odmian i dlatego jest mniej narażona na przymrozki. Dojrzewa kilka dni po ′Earliblue′, najczęściej w drugiej połowie lipca. Owoce o zróżnicowanej wielkości zebrane w niewielkie i luźne grona. Jagody są jędrne, bardzo smaczne, pokryte intensywnym nalotem woskowym. Nadają się zarówno do przetwórstwa jak i bezpośredniego spożycia.
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.