Borówka wysoka ′Chandler′ – średnia pora dojrzewania

Borówka wysoka ′Chandler′ – średnia pora dojrzewania
Vaccinium corymbosum

′Chandler′ to mocno rosnący krzew o wzniesionym pokroju, osiągający do 150 cm wysokości. Jest to odmiana o wyjątkowo dużych owocach, największych wśród odmian borówki wysokiej, ich średnica zwykle przekracza 2 cm. Cechuje się wysoką plennością i sukcesywnym dojrzewaniem owoców. Atrakcyjność odmiany podnosi okres dojrzewania owoców, który trwa 4-6 tygodni. Rozpoczyna się on w połowie lipca, a kończy w drugiej połowie sierpnia. Oferowana odmiana rodzi okazałe owoce o wybornym smaku. Ze względu na niezbyt wysoką odporność na mroź wymaga zabezpieczeń na zimę.
Borówka wysoka ma specyficzne wymagania glebowe. Jednym z ważniejszych warunków powodzenia uprawy borówki jest kwaśny odczyn gleby, który powinien wynosić 3,8-4,8. Najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczystych, ale dostatecznie wilgotnych w miejscach zacisznych, ciepłych i słonecznych.
Owce borówki ceni się za dużą ilość antocyjanów, które w organizmie człowieka pełnią rolę antyutleniaczy, zapobiegając chorobom nowotworowym. Owoce te mają również właściwości przeciwbiegunkowe i obniżające poziom złego cholesterolu. Ponadto zawierają także kwas egalowy i kwas foliowy.
Borówka amerykańska to nie tylko krzew owocowy, ale także wyjątkowa ozdoba każdego ogrodu. Późną jesienią liście przybierają bardzo efektowny szkarłatno czerwony kolor. Z powodzeniem można ją wykorzystać na żywopłoty oraz do barwnych zestawień kolorystycznych z innymi krzewami.